Levyostoksilla Hong Kongissa
Sunkka kirjoitti noin 24 vuotta sitten (0 kommenttia)
Lokakuinen työmatka Hong Kongiin tuli kalliiksi mutta saalis oli melkoinen nyt kun DVD- ja VCDformaatit ovat minulle nykyisin mahdollisia ja HK:ssa oli tallenteissa tarjontaa. Formaateissa, aluekoodeissa ja yhteensopivuuksissa piilee kuitenkin turistille useita ansoja, tuotetta kannattaa tarkastella ennen ostopäätöstä.
Hong Kong on ostosmatkailijan paratiisi, paikat ovat pullollaan mielenkiintoista tavaraa halvasta krääsästä mielettömän kalliisiin design-tuotteisiin. Kaikkea mahdollista on tarjolla, tämä pätee myös musiikkitallenteiden tarjontaan. Aina Temple Streetin (TST) turistitorikadusta HMV:n nelikerroksiseen mediatavarataloon saakka ja kaikkea siitä välistä. Tässä jutussa paneudutaan enemmän juuri Kowloonin puoleiseen elämään koska tällä turistien suosimalla niemellä on runsaasti hyviä paikkoja. Toki niitä on varmasti myös itse saarella mutta niistä minulla taas ei ole niin tietoa, olemme aina asustelleet Kowloonin puolella.
Suomalaista turistia useimmiten häiritsee se että Hong Kongilaiset ovat irtautuneet VHS-videoista jo aikaa sitten. On erittäin harvinaista että videokasetteja on missään ylipäätään tarjolla, ja jos on, koteloita peittää pöly
Hallitseva formaatti on VCD eli videoCD. Kyseessä on DVD:n esi-isä, CD:lle pakattua kuvaa ja ääntä. Elokuvat on yleensä jaettu kahdelle CD:lle, puolessa välissä pitää vaihtaa levyä. Tekstitys on valmiina ja ääni on 2.0 stereo. Kuva on DVD:tä enemmän pakattu, kuvanlaatu on vähän videota parempi, ääni on digitaalinen ja selkeästi videoita parempi. Bonusmateriaalia ei juuri ole. Toisaalta myöskään aluekoodia ei ole ja VCD:tä voi katsella myös kotitietokoneen CD-soittimella jollei omista DVD:soitinta. DVD-soittimissa useimmissa VCD pelaa ihan normaalisti. VCD:n katseluun tietokoneella käy mm. DVD:n katseluohjelmat, Xing MP3 Player mutta ei Quicktime 5.0 tai MS mediasoitin. VCD on siitäkin kiva formaatti HK:ssa että tarjontaa on lähes rajattomasti, elokuvista tietysti suurin osa on tekstitetty kiinaksi. Myös japaninversioita on tarjolla.
DVD on nouseva formaatti niin Hong Kongissa kuin Suomessakin. Matkailijan on syytä pitää mielessä että Hong Kong kuuluu alueeseen 3 (Suomi on Eurooppaa eli 2). Jollei käytössä ole tietokoneDVD tai aluekoodivapaa DVD-soitin, ei kolmosalueen levyjen katselu onnistu. Tietokoneen DVD:nkin aluekoodi pitää vaihtaa soittimen asetuksista erityisesti kyseisiä levyjä varten mutta aluekoodin kiertäminen siis onnistuu. Musiikki-DVD:t ovat onneksi usein monialuekoodattuja joten aluekoodiongelmaa ei ole. Kannattaa kuitenkin varmistua ennen ostamista.
DVD-levyt eivät poikkea hinnaltaan juuri suomalaisista mutta suomenkielinen tekstitys tietysti puuttuu. Valikoimaa sen sijaan on reilusti. Kowlooninniemen kärjessä, Tsim Sha Tsuissa (Peking Road) sijaitsevassa HMV:n nelikerroksisessa myymälässä on yksi kerros kokonaan varattu DVD- ja VCD-tallenteille. DVD-puolelta löytyy mm. yhteensä jopa 100 metriä hyllyä kategoriasta TV. Todella Upeeta, Star Trek, Black Adder, Dr. Who ja käsittämätön määrä muita TV-sarjoja DVD:nä. Musiikkikategoriassa nimikkeitä oli yhtä runsaasti, myös VCD-puolella.
NTSC: NTSC on ameriikanformaatti ja on käytössä myös Hong Kongissa. Erotuksena on lähinnä kuvan hertsiluku, on syytä varmistua että TV on yhteensopiva NTSC-formaatin kanssa. Tämän voi todeta mielellään jo kotona vaikka amerikantuliaisVHS-nauhoilla tai NTSC-DVD-levyillä. Monet videonauhurit ja kaikki DVD-soittimet toistavat NTSC-formaatin mutta kaikki TV:t eivät. Jos kuva näkyy kolmena kappaleena ja mustavalkoisena, syy on useimmiten TV:ssä, joka ei toista NTSC-signaalia. Lohdutuksena: tänäpäivänä myynnissä olevista TV:istä lähes kaikki toistavat myös NTSC:n.
Erilaisia ostopaikkoja:
HMV (His Masters Voice) on levy-yhtiötoiminnan lisäksi maailmanlaajuinen tallennemyymäläketju. Ketjulla on HK:ssa neljä myymälää joista vain yhdessä olen vieraillut. Kyseinen myymälä on HK:n turistialueella, Kowloonin niemen kärjessä, Tsim Sha Tsuissa, Peking Roadilla. Myymälä on nelikerroksinen, katutasossa uutuudet ja päivän hittimusa, listat, kakkosessa varsinainen levyosasto (rock / pop ym.) kolmosessa elävää kuvaa ja neljännessä jazz, klassinen, country ja world music. Jos joku HK:n myymälöistä on tätä isompi, en edes halua tietää. New Yorkin Times Squaren Virgin Megastore on kyllä vielä jokin verran tätä isompi mutta kyllä tämä jo riittää ihan kivasti. HMV:n etuna on se että tavara on taatusti aitoa ja alkuperäistä ja valikoima on taivaallisen laaja. Silti kerran on hyllystä löytynyt myös bootsi, Rushin haastatteluCD The Story of Kings (vol.1). Tällä kertaa hyllyssä oli King Crimsonin klubi-CD:itä, eli Discipline Global Mobilen tavaraa joista mukaan lähti Volume Four ( Live in Central Park 1974, Live at Moles Club 1981 ja Nashville Rehersials 1997) sekä remasteroimaton Beat. VCD-osastolta löytyi kaksi Yesin konserttia: Live in Philadelphia 1979 (2VCD) ja uudehko Keys to Ascension (1996 3VCD), hinta kohtuullinen, n. 100mk/kpl.
Janfield Records Co. toimii Kowloonin pääkadulla Nathan Roadilla, lähellä Jordanin metroasemaa. Kivijalassa toimivassa levykaupassa on hyvä valikoima ja tavara on myös aitoa lisenssitavaraa, ei piraatteja. VCD-elokuvat olivat lokakuussa 3kpl/90mk joten hintatasokin on kohtuullinen. Mukaan irtosi VCD:nä mm. H.G. Wellsin Aikakone, Crying Freeman 2, Muppets from Space ja Johnny Mnemonic sekä Pink Floydin konsertti Pulse (Lontoo, Earls Court 20.10.1994) ja kahdelle levylle ilmeisesti rahastusmielessä jaettu Yesin ulkoilmakonsertti Live 1975 at Q.P.R. (monialue DVD), hinta 150mk/kpl, yht. 300mk siis. (vol. 1 & 2).
Works Records Co. on lähellä HMV:n TST:n toimipistettä, Nathanin suuntainen katu (Hankow Road) risteää Peking Roadin kanssa eli HMV:ltä samaa katua puiston suuntaan, tien ylittäen, noin sadan metrin päässä. Kyseinen liike on tietysti myös katutasossa. Hong Kong on yrittänyt pyristellä eroon piraattitaivaan maineestaan ja valvonta on kovaa. Erikoista kyllä, keskustassa on myymälä joka myy CD-R-versioina konserttibootseja ja VCD-bootseja. Valikoima on valtava, audioCD puolelta King Crimson-kohdasta löytyi 20 nimikettä joista muutama jopa ihan virallisia, suuri osa tunnettuja bootseja, Rushilla kohdassa oli 6 nimikettä, 3 bootsia. VHS-videoita oli myös paljon myynnissä, kaikki kopioituja, onneksi nimikkeet oli saatavana myös VCD:nä. Mukaan lähti (VCD) äärimmäisen harvinainen Allan Holdsworthin Live in Japan (1984), kaksi King Crimsonia, molemmat Live in Japan, toinen Three of a Perfect Pair (1984) ja toinen tuplatriolla 1995. Lisäksi löytyi King Crimsonin audio2CD BBOOM, Official bootleg Live in Argentina (1995). Hinnat olivat noin 130mk/kpl. Ainakaan Holdswortin live ei ole virallisesti saatavana VCD:nä joten ilmeisesti VCD on tehty VHS-nauhasta. Lisäksi täytyy muistaa että suurin osa Sonyn DVD-soittimista ei toista CD-R-levyjä. Paska juttu, arvatkaapa vain mikä soitin minulla on No, tietokoneella homma tietysti toimii, äänentoisto ja katseluasento ja ei vain ole yhtä hyvä.
Viimeisenä oljenkortena on tarjolla turistiloukku Temple Street market. Pääkadun, Nathan Roadin, suuntainen sivukatu suljetaan joka ilta ja kadun valtaa sata krääsäkojua. Turistia vedetään nenästä tukevalla otteella. Muuan nimettömänä pysyttelevä uhri osti kerran sekä U2:n että Madonnan parhaat-kokoelmat, kotona kävi ilmi että kyse oli todellakin niistä parhaista biiseistä, esittäjä vain ei ollut kumpikaan edellisistä ja tulkinnat olivat jokseenkin laimeita. Vahingosta viisastuneena en langennut ansaan tällä kertaa Mutta Temple Streetin varrella ovat oikeatkin myymälät auki iltamyöhään. Musiikki/elokuvaliikkeitä on kuutisen kappaletta, VCD:t ovat pääasiassa 9mk/kpl ja siitä ylöspäin. Laatu voi olla mitä tahansa (vertaa Tallinna).
Poikamiehille tiedoksi, pornoa on tarjolla VCD:nä vitusti ja hinta on edullinen. Laadusta ei ole tietoa, ainakin Temple Streetillä oli kansissa paljon tuttuja naamoja mutta sisällöstä ei tietenkään ole mitään takuuta. Jotenkin tuntui että pornoa tupattiin joka suunnalta, sitä oli joka liikkeessä (HMV:stä lähtien) ja jopa elintarvike-sisäkioski Seven-Eleven piti valikoimassaan muutamaa Penthouse-levyä. Pääasiassa tarjonta oli aasialaista mutta mukana oli noin neljäsosa länsimaistakin, ainakin kansista päätellen.
Osoitteet:
HMV:t:
Tsim Sha Tsui: Sands Building, Peking Road
Causeway Bay: Windsor House
Shatin: New Town Plaza
Central: Central Building
Janfield Records Co.
Unit LG16, Prudential Centre, 216-228A Nathan Road, Kowloon Puh: +852-2723 5265 (Pari askelta katutason alapuolella. Samassa talossa ostoskeskus)
Works Records Company
38 Hankow Road, G/F, Tsim Sha Tsui, Kowloon, Puh: +852-369 3712 Fax: +852-311 6265
Temple Street market:
Kowloonin niemellä, Jordanin ja Yau Ma Tein metroasemien välissä, kaksi korttelia Nathanilta, samansuuntainen katu täynnä kojuja, auki iltaisin, noin seitsemästä eteenpäin.
Hong Kong on ostosmatkailijan paratiisi, paikat ovat pullollaan mielenkiintoista tavaraa halvasta krääsästä mielettömän kalliisiin design-tuotteisiin. Kaikkea mahdollista on tarjolla, tämä pätee myös musiikkitallenteiden tarjontaan. Aina Temple Streetin (TST) turistitorikadusta HMV:n nelikerroksiseen mediatavarataloon saakka ja kaikkea siitä välistä. Tässä jutussa paneudutaan enemmän juuri Kowloonin puoleiseen elämään koska tällä turistien suosimalla niemellä on runsaasti hyviä paikkoja. Toki niitä on varmasti myös itse saarella mutta niistä minulla taas ei ole niin tietoa, olemme aina asustelleet Kowloonin puolella.
Suomalaista turistia useimmiten häiritsee se että Hong Kongilaiset ovat irtautuneet VHS-videoista jo aikaa sitten. On erittäin harvinaista että videokasetteja on missään ylipäätään tarjolla, ja jos on, koteloita peittää pöly
Hallitseva formaatti on VCD eli videoCD. Kyseessä on DVD:n esi-isä, CD:lle pakattua kuvaa ja ääntä. Elokuvat on yleensä jaettu kahdelle CD:lle, puolessa välissä pitää vaihtaa levyä. Tekstitys on valmiina ja ääni on 2.0 stereo. Kuva on DVD:tä enemmän pakattu, kuvanlaatu on vähän videota parempi, ääni on digitaalinen ja selkeästi videoita parempi. Bonusmateriaalia ei juuri ole. Toisaalta myöskään aluekoodia ei ole ja VCD:tä voi katsella myös kotitietokoneen CD-soittimella jollei omista DVD:soitinta. DVD-soittimissa useimmissa VCD pelaa ihan normaalisti. VCD:n katseluun tietokoneella käy mm. DVD:n katseluohjelmat, Xing MP3 Player mutta ei Quicktime 5.0 tai MS mediasoitin. VCD on siitäkin kiva formaatti HK:ssa että tarjontaa on lähes rajattomasti, elokuvista tietysti suurin osa on tekstitetty kiinaksi. Myös japaninversioita on tarjolla.
DVD on nouseva formaatti niin Hong Kongissa kuin Suomessakin. Matkailijan on syytä pitää mielessä että Hong Kong kuuluu alueeseen 3 (Suomi on Eurooppaa eli 2). Jollei käytössä ole tietokoneDVD tai aluekoodivapaa DVD-soitin, ei kolmosalueen levyjen katselu onnistu. Tietokoneen DVD:nkin aluekoodi pitää vaihtaa soittimen asetuksista erityisesti kyseisiä levyjä varten mutta aluekoodin kiertäminen siis onnistuu. Musiikki-DVD:t ovat onneksi usein monialuekoodattuja joten aluekoodiongelmaa ei ole. Kannattaa kuitenkin varmistua ennen ostamista.
DVD-levyt eivät poikkea hinnaltaan juuri suomalaisista mutta suomenkielinen tekstitys tietysti puuttuu. Valikoimaa sen sijaan on reilusti. Kowlooninniemen kärjessä, Tsim Sha Tsuissa (Peking Road) sijaitsevassa HMV:n nelikerroksisessa myymälässä on yksi kerros kokonaan varattu DVD- ja VCD-tallenteille. DVD-puolelta löytyy mm. yhteensä jopa 100 metriä hyllyä kategoriasta TV. Todella Upeeta, Star Trek, Black Adder, Dr. Who ja käsittämätön määrä muita TV-sarjoja DVD:nä. Musiikkikategoriassa nimikkeitä oli yhtä runsaasti, myös VCD-puolella.
NTSC: NTSC on ameriikanformaatti ja on käytössä myös Hong Kongissa. Erotuksena on lähinnä kuvan hertsiluku, on syytä varmistua että TV on yhteensopiva NTSC-formaatin kanssa. Tämän voi todeta mielellään jo kotona vaikka amerikantuliaisVHS-nauhoilla tai NTSC-DVD-levyillä. Monet videonauhurit ja kaikki DVD-soittimet toistavat NTSC-formaatin mutta kaikki TV:t eivät. Jos kuva näkyy kolmena kappaleena ja mustavalkoisena, syy on useimmiten TV:ssä, joka ei toista NTSC-signaalia. Lohdutuksena: tänäpäivänä myynnissä olevista TV:istä lähes kaikki toistavat myös NTSC:n.
Erilaisia ostopaikkoja:
HMV (His Masters Voice) on levy-yhtiötoiminnan lisäksi maailmanlaajuinen tallennemyymäläketju. Ketjulla on HK:ssa neljä myymälää joista vain yhdessä olen vieraillut. Kyseinen myymälä on HK:n turistialueella, Kowloonin niemen kärjessä, Tsim Sha Tsuissa, Peking Roadilla. Myymälä on nelikerroksinen, katutasossa uutuudet ja päivän hittimusa, listat, kakkosessa varsinainen levyosasto (rock / pop ym.) kolmosessa elävää kuvaa ja neljännessä jazz, klassinen, country ja world music. Jos joku HK:n myymälöistä on tätä isompi, en edes halua tietää. New Yorkin Times Squaren Virgin Megastore on kyllä vielä jokin verran tätä isompi mutta kyllä tämä jo riittää ihan kivasti. HMV:n etuna on se että tavara on taatusti aitoa ja alkuperäistä ja valikoima on taivaallisen laaja. Silti kerran on hyllystä löytynyt myös bootsi, Rushin haastatteluCD The Story of Kings (vol.1). Tällä kertaa hyllyssä oli King Crimsonin klubi-CD:itä, eli Discipline Global Mobilen tavaraa joista mukaan lähti Volume Four ( Live in Central Park 1974, Live at Moles Club 1981 ja Nashville Rehersials 1997) sekä remasteroimaton Beat. VCD-osastolta löytyi kaksi Yesin konserttia: Live in Philadelphia 1979 (2VCD) ja uudehko Keys to Ascension (1996 3VCD), hinta kohtuullinen, n. 100mk/kpl.
Janfield Records Co. toimii Kowloonin pääkadulla Nathan Roadilla, lähellä Jordanin metroasemaa. Kivijalassa toimivassa levykaupassa on hyvä valikoima ja tavara on myös aitoa lisenssitavaraa, ei piraatteja. VCD-elokuvat olivat lokakuussa 3kpl/90mk joten hintatasokin on kohtuullinen. Mukaan irtosi VCD:nä mm. H.G. Wellsin Aikakone, Crying Freeman 2, Muppets from Space ja Johnny Mnemonic sekä Pink Floydin konsertti Pulse (Lontoo, Earls Court 20.10.1994) ja kahdelle levylle ilmeisesti rahastusmielessä jaettu Yesin ulkoilmakonsertti Live 1975 at Q.P.R. (monialue DVD), hinta 150mk/kpl, yht. 300mk siis. (vol. 1 & 2).
Works Records Co. on lähellä HMV:n TST:n toimipistettä, Nathanin suuntainen katu (Hankow Road) risteää Peking Roadin kanssa eli HMV:ltä samaa katua puiston suuntaan, tien ylittäen, noin sadan metrin päässä. Kyseinen liike on tietysti myös katutasossa. Hong Kong on yrittänyt pyristellä eroon piraattitaivaan maineestaan ja valvonta on kovaa. Erikoista kyllä, keskustassa on myymälä joka myy CD-R-versioina konserttibootseja ja VCD-bootseja. Valikoima on valtava, audioCD puolelta King Crimson-kohdasta löytyi 20 nimikettä joista muutama jopa ihan virallisia, suuri osa tunnettuja bootseja, Rushilla kohdassa oli 6 nimikettä, 3 bootsia. VHS-videoita oli myös paljon myynnissä, kaikki kopioituja, onneksi nimikkeet oli saatavana myös VCD:nä. Mukaan lähti (VCD) äärimmäisen harvinainen Allan Holdsworthin Live in Japan (1984), kaksi King Crimsonia, molemmat Live in Japan, toinen Three of a Perfect Pair (1984) ja toinen tuplatriolla 1995. Lisäksi löytyi King Crimsonin audio2CD BBOOM, Official bootleg Live in Argentina (1995). Hinnat olivat noin 130mk/kpl. Ainakaan Holdswortin live ei ole virallisesti saatavana VCD:nä joten ilmeisesti VCD on tehty VHS-nauhasta. Lisäksi täytyy muistaa että suurin osa Sonyn DVD-soittimista ei toista CD-R-levyjä. Paska juttu, arvatkaapa vain mikä soitin minulla on No, tietokoneella homma tietysti toimii, äänentoisto ja katseluasento ja ei vain ole yhtä hyvä.
Viimeisenä oljenkortena on tarjolla turistiloukku Temple Street market. Pääkadun, Nathan Roadin, suuntainen sivukatu suljetaan joka ilta ja kadun valtaa sata krääsäkojua. Turistia vedetään nenästä tukevalla otteella. Muuan nimettömänä pysyttelevä uhri osti kerran sekä U2:n että Madonnan parhaat-kokoelmat, kotona kävi ilmi että kyse oli todellakin niistä parhaista biiseistä, esittäjä vain ei ollut kumpikaan edellisistä ja tulkinnat olivat jokseenkin laimeita. Vahingosta viisastuneena en langennut ansaan tällä kertaa Mutta Temple Streetin varrella ovat oikeatkin myymälät auki iltamyöhään. Musiikki/elokuvaliikkeitä on kuutisen kappaletta, VCD:t ovat pääasiassa 9mk/kpl ja siitä ylöspäin. Laatu voi olla mitä tahansa (vertaa Tallinna).
Poikamiehille tiedoksi, pornoa on tarjolla VCD:nä vitusti ja hinta on edullinen. Laadusta ei ole tietoa, ainakin Temple Streetillä oli kansissa paljon tuttuja naamoja mutta sisällöstä ei tietenkään ole mitään takuuta. Jotenkin tuntui että pornoa tupattiin joka suunnalta, sitä oli joka liikkeessä (HMV:stä lähtien) ja jopa elintarvike-sisäkioski Seven-Eleven piti valikoimassaan muutamaa Penthouse-levyä. Pääasiassa tarjonta oli aasialaista mutta mukana oli noin neljäsosa länsimaistakin, ainakin kansista päätellen.
Osoitteet:
HMV:t:
Tsim Sha Tsui: Sands Building, Peking Road
Causeway Bay: Windsor House
Shatin: New Town Plaza
Central: Central Building
Janfield Records Co.
Unit LG16, Prudential Centre, 216-228A Nathan Road, Kowloon Puh: +852-2723 5265 (Pari askelta katutason alapuolella. Samassa talossa ostoskeskus)
Works Records Company
38 Hankow Road, G/F, Tsim Sha Tsui, Kowloon, Puh: +852-369 3712 Fax: +852-311 6265
Temple Street market:
Kowloonin niemellä, Jordanin ja Yau Ma Tein metroasemien välissä, kaksi korttelia Nathanilta, samansuuntainen katu täynnä kojuja, auki iltaisin, noin seitsemästä eteenpäin.
+/- saldo : 0 | Tweet