Moi anonyymi! » Login | Uusi käyttäjä

Absoluuttisen Nollapisteen tulevaisuus

Sunkka kirjoitti noin 24 vuotta sitten (0 kommenttia)
Jatkoa edelliselle artikkelille, Absoluuttisen Nollapisteen laulajan ja lauluntekijän haastattelulle. Nyt puhutaan keikkanauhoituksista, uudesta levystä ja myös asian vierestä.






Onko sitten konserttilevyä odotettavissa? - Suljettu-keikka oli ehkä viiden parhaan Tavastian keikan joukossa. Montas kertaa me ollaan oltu siellä, kaksi kertaa vuodessa -94 lähtien, onhan niitä yhteensä jotain toistakymmentä. Me äänitettiin Tavastian keikka moniraitanauhalle. Sitä en lavalla muistanut kuin muutaman kerran, silloinkin sellaisissa kohdissa ettei se häirinnyt suoritusta. Mutta tallentamisen kannalta keikka olisi saanut olla vielä parempi. Ja kolme keikkaa äänitettiin DAT:ille suoraan äänipöydästä. Kokoelmalevyn kiertueelta on tallessa muutama DAT-nauhoitus. Keväältä 2000 on moniraitanauhoitus Tavastialta. Mutta ei me olla kuunneltu onko niissä ainesta vaikka singlen C-puoleksi.

Kiertueella oli mukana koskettimissa ja ajoittain myös kitarassa Otto Hallamaa joka on Absoluuttisen Nollapisteen levyjen kansivihkoja selanneille tuttu nimi, äänittäjä mm. Suljetulla. - Otto Hallamaa viihtyi kiertueella ja erittäin hyvin meni jo treenien aikana. Kyllä meillä useita treenejä oli ennen kiertuetta mutta onhan Suljettu sellainen pläjäytys että siinä on paljon huomioon ottamista. Otolle biisit olivat tuttuja koska hän äänitti Suljettua mutta tietysti hän ei ollut niitä soittanut. Aki (Lääkkölä, kitara) tässä suuren työn teki jo keväällä kun kirjoitti Oton osuudet nuoteiksi. Ja kyllä Oton ottamista mukaan keikoille vastaisuudessakin harkittiin, mutta Otolla on omat kiireensä joten siihen ei lähdetä, Tommi sanoo.

- Otto Hallamaa on tehnyt Cream Crackers-yhtyeen kanssa mm. Deep Purple-coverkeikkoja, ne ovat olleet parhaita keikkoja mitä olen ikinä nähnyt, niin hyviä että oikein naurattaa kun se on niin yksi yhteen. Ja siitä tulikin yksi tavoite Suljettu-kiertueelle että kaikki vaikeat osat toisinnetaan lavalla, ei aleta oikomaan. Sovituksia on kyllä muunneltu mutta haastavia kohtia ei ole helpotettu. Ja kun kerran oli koskettimet, otettiin settiin myös Olen Pahoillani. Haitarikin oli mukana ja sen kanssa oli hankalaa balassi muihin soittimiin nähden sekä se että meillä oli käytössä vain 32 raitaa, raidat loppuivat kesken, Tommi selvittää.





Entäs se uusi levy?
- Mulla on itselläni nyt takki tyhjä Suljetun suhteen, jos siitä keskustelua halutaan käydä, sen voivat muut tehdä. Se on nyt tehty ja seuraavaksi on uuden singlen äänitys marraskuun 22. - 23. ja miksaus 7.12. ja tämä single tulee ulos tammi-helmikuussa jos mahdollista. Biisin nimi on Irene Kaktus, sitä on soitettu kesän keikoilla. Ja tälle sinkulle ei siis tule mitään live-versioita. Ja voi olla ettei Suljetun liveäänityksiä muutenkaan kuulla vielä vuosiin, Tommi sanoo aika määrätietoisesti. - Muutamaa uutta biisiä on soitettu keikoilla. Suljetun kappale Mihin antoi viitteitä tulevasta mitä Oloksella toteutettiin, eli säkeistössä voi olla pitkään vain yksi sointu, ei ole niin tiheää että koko ajan tapahtuu muutoksia, niin kuin SYI:ssä tapahtuu. Jos Suvannossa Ylpeää Ilmettä olisi laventanut vaikka 30-minuuttiseksi, sitä olisi nyt helpompi seurata. Tomi (Krutsin, rumpali) sanoi että minun pitäisi alkaa polttaa pilveä ja käydä hieronnassa etten olisi niin kireä jätkä, mä en pysty rentoutumaan, että siksi tulee sävellyksistä niin tiheitä. Kyllä treeneissä väljennetään siinä missä pystyy. Minulla on se ajatus ettei saa olla yhtään tylsää sekuntia, siinä voi sitten tulla että informaatiota on liikaa. Ylitarjontaa ja aistikuormitusta. Mihin on biisi jossa ei tapahdu kovin paljon ja se kuulostaakin hyvältä. Vaikka se kuulostaakin Policelta niin se kuulostaa hyvältä, Tommi nauraa.

- Uutta levyä varten on nyt treenattu kymmentä biisiä. Lyhyin niistä on kolme minuuttia, muut ovat noin kuusiminuuttisia, Tommi selittää. - Biisejä on treenattu toukokuusta lähtien, äänitys on ilmeisesti helmikuussa, huhtikuuhun on tarkoitus saada se julkaisuun. Välissä on ollut taukoa treenaamisessa Suljettu- ja Tulenkantajahommien takia. Ensi viikolla on taas hyvää treeniaikaa. Kun demoja kuuntelee, en ole levystä yhtään huolissani.






Saattaahan studiossa tietysti tulla ongelmia. Oloksen kanssa oli sellainen juttu että Käsitys mummoloista-biisi ei meinannut valmistua kun oikean temmon löytäminen, että kertosäe ja säkeistö toimisivat molemmat, oli yllättävän vaikeaa. Jälkeenpäin katsottuna ne ovat eri biisien osia.

- Tulevasta levystä voi sanoa sen verran että tarkoitus on yhdistää Suljetun ja Oloksen parhaat puolet. Huolellisempi tuotanto mutta kuitenkin progebiisejä. Mä olen edelliseen levyyn, Olokseen sikäli tyytyväinen että ilman tietoista muutosta me oltais menty samaan suuntaan kuin Suljetulla, tavallaan Suljettu Light. Tai Muovi antaa periksi II. Olos ei ole kumpaakaan. Ei Suljettu Light Menthol. Ehkä Mental Light.

Pakkomielteet kullakin
- Löysin yhtenä päivänä internetistä sellaisen Aku Ankan Taskukirja-sivuston jossa kerrotaan että kuka on se esinäytösten paska piirtäjä, kuka on hikipiirtäjä ja minä vuonna on mikäkin jakso piirretty. (oliskohan http://www.perunamaa.net/taskarit/ Toim. huom.) Minä innostuin kun olen miettinyt melkein 20 vuotta sen piirtäjän nimeä ja että mistä sen saisi selville. Giuseppe Perego on se paska piirtäjä, nyt mun ei tarvitse huolehtia siitä enää koskaan. Sitten sivustossa oli sellainen mahdollisuus että lukijat voivat jättää omat arvionsa kustakin jutusta, minä ajattelin että tänä syksynä teen taskukirjoista 1-79 tarinakohtaiset arviot. Pitäisiköhän teettää sellaiset alushousut joissa lukee Giuseppe Perego? Tommi esittää aivan vakavalla naamalla.

Jotakin muuta
Tommi kertoi myös muutamia tunnelmapaloja siviilielämästä. - Muutama päivä sitten olin 3 tuntia kirjastossa lukemassa -78-83 Tekniikan Maailmoja. Etsin artikkelia Talbot Horizonin eli Chrysler Simca Horizonin eli Dodge Omnin koeajosta ja sitten luin mun kotistereoiden arvion. Silver System 70 oli saanut kaksi tähteä jossain vertailussa, siinä luki vielä että Mikrofoniäänitykset: huono. Olin autoista ja hifistä kiinnostunut 8-vuotiaana, päätin silloin että minusta tulee hifisti, että pitää olla liittimet tiettyä jalometallia. Kotona on käytössä sellaiset paskat kotiäänitysmikit "Especially for home recordings". Ne korostavat bassoa mahdottomasti. Sitten on sellainen systeemi että joulukuusen jalasta lähtee pölynimurin putki johon on kiinnitetty pöytälampun jalan ruuvi ja siihen kanaverkosta taitetut putket joihin on sijoitettu mikit eri suuntiin, toinen kitaraa ja toinen laulua varten. Samalla telineellä saa hoidettua molemmat. Paita vain repeytyy kanaverkkoon kun kulkee ohi...

Nyt kun ollaan ajauduttu jo aika kauas Suljetusta niin olisiko sinulla kertoa mitään viime hetken uutisia?
- Mie opettelin soittamaan Beatlesin Dig a Ponyn riffin ja soolon tänään (7.11.2001).






+/- saldo : 0 |