Uusia valvojia kaivataan
Jake kirjoitti noin 23 vuotta sitten (35 kommenttia)
Palasokeriin kaivattaisiin kipeästi uusia valvojia. Jos sinulla on webbikamera tai digikamera, jolla voit kuvata n. 10-20 kuvan sarjan itsestäsi esiintymässä valvojana, voit päästä Palasokerin kunniakkaiden valvojien joukkoon lähettämällä ko. kuvasarjan Palasokerin [email=toimitus@palasokeri.coma]toimitukselle[/email]. Voit esiintyä haluamanasi hahmona jos omana itsenä esiintyminen ujostuttaa. Pidätämme kuitenkin oikeuden hieman valkata valvojiksi päätyviä kuvasarjoja, esim. täysin siveettömät otokset päätyvät mieluummin vaikka kuvagalleriaan :).\n[Muokattu 30/9/2002 / Jake]
+/- saldo : 0 | Tweet
Käviskös Robopussy vaikka toi onkin vähän pakkoliikkeisen näköinen..

Hänellä alkoi sitten työvuoro heti. :)
Robopussy on sopo! :D
*yritan muistaa vasata jotain valvojan tapaista...*
Kannattaa kuitenkin muistaa, että Palasokerin valvojan paikka on tällä hetkellä yksi arvostetuimmista IT-alan työpaikoista ja siihen aivan jonotetaan:

LOL - hienoja! :D
*asettaa Tuima Paranoian tyohaastattelujonon jatkoksi*

(vas. reunassa yhden pixelin vaalea raita, jonka saa vapaasti venyttaa tai leikata pois jos Tuima paasee koeajalle - ma poistin laptopilta kaikki animaatio-ohjelmat tilanpuutteen takia, enka laiskana ihmisena jaksa menna editoimaan kuvaa toiseen huoneeseen) :o
Eiköhän tuolla ainakin koeajalle päästä ja työ alkaa heti kun vallastaan hullaantunut Robopussy saadaan houkuteltua kameran edestä pois :D.
Huh, Tuimako paasee jonon ohi? :o
Toivottavasti muut jonottajat eivat suutu.. on meinaan aika pelottavan nakoista porukkaa siella.. :cool:
Nuo muut jonottajat eivät ole vielä toimittaneet työnäytteitään, joten täydellisen hakemuksen kanssa todellakin pääsee jonon ohi. :)
Minulla sattuu olemaan roimasti suhteita tuonne Hollywoodiin joten sain suostuteltua hyvän ystäväni John Malkovichin kokeilemaan onneaan ja hakemaan paikkaa Palasokerin valvojana.

Aikas onnistuneen näköinen. Vedit jonkin avin tai vastaavan gif-animaattorin läpi vai teitkö ihan manuaalisesti?
Manuaalisesti väsäsin Image Readylla. Mukavaa krapula-aamun ajanvietettä. 10 kuvaa, osa käytetty pari kertaa.
Koskas sulla on niin paha krapula että teet uusiksi ton Palasokerin aika ikävästi rasteroituneen logon ja etusivun artikkeleihin nätit aihelogot? :)
Onkin tässä ollut tarkoitus kysellä josko olisi yli-innokasta väkeä nysväämään noita muita(kin) graafikoita Palasokeriin, edellisten lisäksi tarvittaisiin varmaan uudet hanikat (eli napit) tänne foorumiinkin. Ja lisäpainike Privaattiviesteille, voisi moisen ominaisuuden lisätä tuohon foorumiviestien yhteyteen. Pitää varmaan kohta luopua tästä diktatuurista ja siirtyä demokratiaan Palasokerin jatkokehityksen osalta, alkaa tunnit loppumaan vuorokaudesta kun kaikenlaista vääntöä pukkaa jatkuvasti...(eikä siis pelkkää Palasokerin tekemistä).
Ensi-lauantaina on yhdet bileet joten sunnuntai-aamu saattaa olla otollista aikaa tuollaiselle uhkayritykselle. ;) Ja voihan olla, että Jake ja kumppanit ovat kovasti kiintyneet tuohon logoon.
Onpas nyt valvojia tarjolla kun tohtori paljasti Palasokerin valvojan suosion nykyisillä työmarkkinoilla. Laitetaan Malkovich jonoon ja päästetään Tuima koeajalle kokeilemaan. Työvoimaa on kohta sen verran että pitää varmaan alkaa suunnittelemaan työvuoroja noille että tulee tasaisempi rotaatio.
Ja voihan olla, että Jake ja kumppanit ovat kovasti kiintyneet tuohon logoon.
Heh. "Logo" on tehty kuten kaikki muukin "grafiikka" täällä, äkkiä ja ajattelematta, kunhan saa jonkin väliaikaisesti paikalleen että pääsee jatkamaan nysväystä.
Juu, emmä tarkoittanutkaan että logoa muutettaisiin typografisesti, mutta toihan on teknisesti vähän röhnänen. Jos haluaaa säilyttää kolmiulotteisuuden, niin sen ainakin vois tehdä nätillä pikselipiirrolla ja kaikki väriliukumat ja antialiasoinnit veke. Ehkä.
Kyllä sitä logoa voisi ehkä typografisestikin uudistaa... :)
Mitä, mitä.. Palasokeri on maailmanlaajuisesti tunnettu brändi, joka tunnetaan joka savimajassakin, niin eihän sitä logoa nyt voi miten vaan muuttaa.. fontti taitaa olla Impact.
No silloin tällöin pitää uudistua. Joo Impacthan se taitaa olla.
No kyllä se munkin mielestä voisi hieman uudistua, mutta Jake sen kait päättää.
Jooh. On tässä tätä säätämistä sen verran ettei jaksa / ehdi tähän väliin oikein logokilpailua järjestämään, mutta ehdotuksia otetaan toki vastaan ilman kilpailuakin jos joku haluaa esitellä taitojaan. Tosin pitäisi kai historiallisista syistä tuo itse piirtää kun on liikeyrityksillekin tullut joskus logoja piirreltyä, mutta ei kyllä taida tämän vuoden puolella ehtiä ellei sitten logo tule kuin salama taivaalta.
Laitetaan Malkovich jonoon ja päästetään Tuima koeajalle kokeilemaan.
Nyt kun tuota Malkovichia katsoo, tulee väkisin mieleen että Tuima olisi saanut olla vähän kauemmin töissä..;)
Saatana, Malkovich pistää sua kohta turpaan jos ei tollaset puheet lopu! :D
Tein valvojille työvuorot, vuoro vaihtuu aina puoliltaöin. :)
Malkovich ei sitten oikein tykkää yövuoroista. Paitsi jos niistä maksetaan paremmin. Beverly Hillsissa on nääs korkeat vuokrat! :)
Jotain rauhoittavia tolle hemmolle olisi kyllä saatava. Mies mesoaa vähän liikaa...\n[Muokattu 9/12/2002 / Kcrimso]
Papalla on nyt sellainen vauhti päällä että se voisi kyllä purkaa liikaa energiaa Sokrun valvojana..

Hehe, toi Vanukas on mainio!! :cool:
Onko Pappa-ressukka abduktoitu, kun hän näyttää katselevan leikkauspöytä-perspektiivistä ja kuvassa vilahtelevia alieneita!?
Nimim. huolestunut
Asia on sinänsä mulle ihan sama, mutta onko tuon Malkovichin nassun käyttö luvatta tuolla kaikkien sääntöjen mukaista. Matlock tänään: John Malkovich vs. Palasokeri
Eihän se ole Malkovich! :o Se olen minä Malkovich naamari päässä. Miten se voisi olla lainvastaista? Todennäköisesti voi tietenkin olla, mutta naurettavaahan se on.
Mikäänhän ei ole koskaan kaikkien sääntöjen mukaista, mutta Palasokerin valvojanahan toimii herra Malgovik, kovasti näyttelijä Malkovichin näköinen ja harras fani, muttei missään tapauksessa itse kuuluisuus vielä, Palasokerin valvojasta on muutama askel todelliseen tähteyteen... ;)
Ootteko muuten tietoisia että Gutzin syntymässä erotettu siamilainen kaksoisveli asuu täällä Turussa, ja se lähettää lämpimät jouluonnittelut kaikille sukulaisille.

\n[Muokattu 23/12/2002 / Doc.B.D]
Malgoviikki pelsti päiväni...loistava valvoja. Tipahdin persiilleni kun tuon näin. Lisää muikeita valvojia!
Gösses, törmäsin vanhaan pintiini valvojana :shock: (Iso G) Kai mä olen nyt virallisesti vanha, kun en muista Iso G:ta ollenkaan - paitsi vanhoista webcam-leikeistä 8)
