Moi anonyymi! » Login | Uusi käyttäjä

Gaspar Noe Trilogia

fitchet kirjoitti noin 21 vuotta sitten (9 kommenttia)
Irréversible (2002)
Seul contre tous (1998)
Carne (1991)
Directed by
Gaspar Noé

Katselin tuon Irreversiblen eilen, ja täytyy sanoa että oli vaikuttava. Taiteellinen elokuva toki oli, mutta harvemmin taide-elokuvat ovat näin hienoja/nerokkaita. Realistinen, järkyttävä, shokeerava, jännittävä, ahdistava, pelottava, mutta silti omalla tavallaan kaunis elokuva.

Varsinainen pointtini tässä nyt on se että yllämainitut kolme elokuvaa ovat siis trilogia. Seul Contre Tous on myös eräs favourite leffa mm. ideologian takia. Ja kyllähän Irreversiblen alussakin Butcher (Teurastaja) jakaa ajatuksiaan.

Niin. Eli siis tätä Carnea en ole vielä nähnyt. Onkohan tuota julkaistu edes suomessa? Onko kukaan nähnyt sitä, tai muita yllämainittuja. Uskon että Carne on vähintään yhtä hyvä kuin esim. Seul Countre Tous. Mutta silti osa minusta sitä epäilee.

+/- saldo : 0 |

    Lazer kirjoitti noin 21 vuotta sitten+/- saldo : 0

    Varsinainen pointtini tässä nyt on se että yllämainitut kolme elokuvaa ovat siis trilogia.

    No shit.

    Carnea ei löydy Suomesta. Kyseessä on muuten lyhytelokuva. Ranskassa on julkaistu tupla-dvd, jossa on kaikki kolme, mutta valitettavasti siinä ei ole enkkutekstejä.

    fitchet kirjoitti noin 21 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Varsinainen pointtini tässä nyt on se että yllämainitut kolme elokuvaa ovat siis trilogia.

    No shit.

    Carnea ei löydy Suomesta. Kyseessä on muuten lyhytelokuva. Ranskassa on julkaistu tupla-dvd, jossa on kaikki kolme, mutta valitettavasti siinä ei ole enkkutekstejä.


    Onneksi on internet. *be-ware*

    saigon kirjoitti noin 21 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Carne on todella hyvä. Irreversiblestä en pahemmin perusta. Mielestäni se kahta aikaisempaa selvästi heikompi esitys.
    Carne esitettiin R+A:ssa parinakin vuonna.
    Suomenkielinen arvostelu löytyy tietysti Elitististä:

    http://www.elitisti.com/review.php?id=10195&page=1


    Cup kirjoitti noin 21 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Voi jösses, tässä tuntee itsensä tyhmäksi. Taidan olla yleissivistyksetön moukka, nimittäin minä en ainakaan ole koskaan kuullut näistä elokuvista. :oops:

    Cup kirjoitti noin 21 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Tajusin juuri kuinka tyhmältä sana moukka kuullostaa.

    Lerxst kirjoitti noin 21 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Voi jösses, tässä tuntee itsensä tyhmäksi. Taidan olla yleissivistyksetön moukka, nimittäin minä en ainakaan ole koskaan kuullut näistä elokuvista. :oops:


    Tervetuloa kerhoon! :D

    BV2 kirjoitti noin 21 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Irreversible oli toissavuoden R&A:n vaikuttavin elokuva, mutta Seul Contre Tous oli mennyt sevverta turtaputkessa ohi, etten Irreversiblen jälkeen edes muistanut asialla olleen saman äijän... Toki myöhemmin katsottuna tajuaa yhteyden - ja laadun. Mutta eikö Carnea saa edes Filmifriikistä tai PikkuLeffakaupasta?

    saigon kirjoitti noin 21 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Irreversiblen suurin ongelma on ohkoonen tarina ja turhan alleviivattu rankkuus. Carnessa ja Seul contre toussissa elokuvan ilkeys oli niin huolellisesti ja harkitusti kehittyvää, että kun alkoi tapahtumaan, niin se tuntui munaskuissa vielä viikkojenkin jälkeen. Irreversiblessa koko homma pärähtää käyntiin sellaisella porno/sleaze/gore- kavalkaadilla, että sen jälkeen on oikeastaan ihan saman tekevää, mitä tapahtuu. Jos rakenne olisi ollut perinteinen, niin tarinan typeryys varmasti olisi lähinnä naurattanut vähän samaan tyyliin kuin jonkun Death Wish kakkosen, joka on melkein sama leffa toisessa aikajärjestyksessä (ja mielestäni parempi).

    BV2 kirjoitti noin 21 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Minusta kait rakenteen kokeilevuus oli just oiva osoitus siitä, miten tarinan ohkaasuuden ja rankkuuden voi kääntää voitokseen. Kaikkea ei tarvitse tehdä sääntöjen mukaan, edes "jännityksen hiljaisen kehityksen" sääntöjen. Ja taatusti tuokin käänteiskliimaksirakenne oli "huolella harkittu".
    Toisaalta joku voisi hyvällä perusteella kutsua moista hämäykseksi - mutta sekään ei haittaa, kun lopputulos pistää miettimään koko elokuvienkatsomisensa perusteita