Mister Vanhanen senior
Heikkikerkkanen kirjoitti noin 21 vuotta sitten (11 kommenttia)
ajattelin perustaa uuden threadin, kun Vanhasjutut eivät suoranaisesti liity ravintola Meccaan...
Niin, Vanhanen on tullut tutuksi jo vuosia sitten kirjallaan "Geenien tulo yhteiskuntatieteisiin". Siitä sitten on käyty tieteellisten seurojen valtuuskunnan lehdessä "Tieteessä tapahtuu" melko paljon väittelyä.
Mielestäni seuraava Jaakko Anhavan kritiikki on jokseenkin murskaavaa.
http://www.tsv.fi/ttapaht/021/anhava021.htm
Niin, Vanhanen on tullut tutuksi jo vuosia sitten kirjallaan "Geenien tulo yhteiskuntatieteisiin". Siitä sitten on käyty tieteellisten seurojen valtuuskunnan lehdessä "Tieteessä tapahtuu" melko paljon väittelyä.
Mielestäni seuraava Jaakko Anhavan kritiikki on jokseenkin murskaavaa.
http://www.tsv.fi/ttapaht/021/anhava021.htm
+/- saldo : 0 | Tweet
Muistuipa tuosta miellni sattumus muutaman vuoden takaa uraltani mielisairaalasta; Sinne oli tuotu sellanen hiljanen, viiskymppinen peräkammaripoika, masennusta. No sitä siinä pari viikkoa seurailtiin ja lääkintähenkilökunnan alustava tuomio oli, että "Heikkolahjainen." No, psykologi pisti sille älykkyystestin, jossa se normaali ka on siinä satasen paikkeilla, ja jätkä veti semmoset 140 pojoa. Et sillei. Kaikki on suhteellista. Jopa hämäävää.
Vanhaselle teknologian laatu ja määrä näyttää olevan jonkinlainen (oletetusti) homogeenisen populaation älykkyyden mittari tai tunnusmerkki. Eittämättä vähän yksisilmäinen näkökanta. Mutta kun Anhava väittää, että Vanhanen ohittaa luonnonvalinnan ja teknologian epätasaisen jakautumisen historialliset syyt, hän ampuu ohi. Kysehän on yrityksestä selittää tiettyjen historiallisten tapahtumien taustalla olevia syitä biologisen determismin tasolla. Miten tai miksi joukko ihmisiä X on toiminut tavalla, joka on antanut niille mahdollisuuden kehittää teknologiaa, kun joku toinen joukko Y on jäänyt statistin osaan tai tehty vaikka orjatyövoimaksi. Tämä siis yksittäisenä huomiona, ei Vanhasen puolustuspuheena.
Luin jonkin verran tosta tutkimuksesta, ja mielestäni siinä oli paljon aukkoja ja vääriä johtopäätöksiä.
Yleensähän älykkyystesteissä mitataan juuri matemaattista älykyyttä (ja ehkä sen takia omani on yli 150), eikä oteta huomioon muunlaista älykkyyttä.
Tämän ja myös sen faktan että vain osa jonkun maan asukkaista ovat tehneet testin voi antaa hiukan väärän kuvan.
Tuloksiin vaikuttavat tietysti koulutustaso, ja onhan se selvää etteivät suurin osa afrikkalaisista välttämättä pärjää testeissä, joihin heitä ei ole opetettu/johdettu ollenkaan, kun taas rikkaammissa maissa olevat ovat saaneet erilaisen koulutuksen, jonka turvin he ovat saaneet hyviä tuloksia älykkyystesteistä.
Tulisi monta muutakin syytä mieleen, mutta vaikea sitä on tekstiksi laittaa....
Tämän päivän tai eilisen iltiksessä oli juttua että tohtori Vanhanen ehkä haastettaisiin oikeuteen tai vastaavaa....
http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1076153468952
Hmm...mitä jos Matti-poika ottaa isänsä opit omakseen ja kaappaa vallan? Tai tekevät sen yhdessä, Tatu Johtajana, Matti propagandaministerinä? Helsingin MM-kisat 2005 olisivat mahtava paikka levittää vanhismia maailman kansoille.
Lueskelinpa eilenillalla tuota HeSarin kuukausiliitteen artikkelia. Voi jurrahemala. Elävä todiste siitä, miten marginaalinen merkitys nk. korkealla äölla on, on tämä hra emeriittusprofessoori itse, kun menee tällaisia sammakoita tunnustamaan tekeleikseen... Toisaalta, johan se totuus on raamattuun asti kirjattu, että kun ihminen tulee tarpeeksi vanhaksi, muuttuu hän lapsenkaltaiseksi, siis dementoituu. Tässä tapauksessa siis kultainen 30-luku on palannut herran mieleen....
Pitäisköhän itsekkin lukea ko. juttu, että tietäisi mistä puhuu.. :lol:
Mutta hei, eikö vanhojen ennakkoluulojen esillenosto ja pölyttäminen ole ihan terveellistä välillä?
"Joka yleisön keskuuteen levittää lausuntoja tai muita tiedonantoja, joissa uhataan, panetellaan tai solvataan jotakin kansallista, rodullista, etnistä tai uskonnollista ryhmää taikka niihin rinnastettavaa kansanryhmää, on tuomittava sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi."
Voinko joutua linnaan kahdeksi vuodeksi, jos väitän että savolaiset ovat ihmisten ja lahnojen ristisiitoksia.
/½-savolainen itse.
Mutta hei, eikö vanhojen ennakkoluulojen esillenosto ja pölyttäminen ole ihan terveellistä välillä?
Kylläkyllä. Tässä on vain se huono puoli, että kaiken maailman pikkunatsit saavat tästä lisää vettä myllyyn.
Mietin vain sitä, kun pääministeri Vanhaselle tulle valtiovieraita vaikka Ugandasta tai Mosambikista. Mustia miehiä tulee vastaan 203 cm pitkä, vaalea sinisilmäinen ugri, jonka isä on tunnettu eugeenikko. Siinä voi tulla pian lisää asiaa Simon Wiesenthal Centerille... :roll:
Kylläkyllä. Tässä on vain se huono puoli, että kaiken maailman pikkunatsit saavat tästä lisää vettä myllyyn.
No tossa näkökannassa on kyllä puolensa.