Vieritys foorumissa
Aranwe kirjoitti noin 21 vuotta sitten (3 kommenttia)
Jostain syystä vieritys täällä foorumissa toimii melko tahmaisesti ainakin Caminolla ja Firefoxilla (Mac OS X). Safari rullaa ihan ok, joten käyttiksestä ei pitäisi olla kiinni. Yksi mummo osoittaa sormellaan sokuria ja toinen Geckoa. Kumpi on oikeassa?
+/- saldo : 0 | Tweet
Saattaa johtua kohtuuttomasta määrästä sisäisiä taulukoita, ainakin Windows alustalla vieritys toimi ainakin marginaalisesti nopeammin kun vaihdoin kokeeksi teeman kevytversioon (joka ei siis ole tällä hetkellä julkisesti käytettävissä kun ei ole aika riittänyt sen ajan tasalla pitämiseen). Sokruleiskasta aloin joskus työstämään puhtaasti css-taitettua versiota, mutta monestakin syystä tuon tekeminen on ollut pitkään alkutekijöissään.
Apua, antaaka mulle kevytleiska. Tai muuten vaan uusi. Tarjoan kahvit.
CSS-taitettu versio lienee kevyempi, mutta se ei sitten toimi täydellisesti kuin korkeintaan Gecko- ja KHTML-selaimilla sekä Operalla ja hyvällä tuurilla IE:Macilla. Windowsin IE 6 näyttää jos näyttää ja 5 tekee mitä tahtoo. Vanhemmilla turha kuvitellakaan.
Tuossa muutamia syitä miksei sitä ole vielä käytössä... :)