Ambulanssi vuoden matkalla
Salmela kirjoitti noin 21 vuotta sitten (4 kommenttia)
Hesarin http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1076153824696
mukaan ambulanssi on soitettu jouluna 2002 ja tullut perille
joulun alla 2003 (kuitenkin 26 minuutissa)
Tuplasurullinen tarina painovirheistä huolimatta
mukaan ambulanssi on soitettu jouluna 2002 ja tullut perille
joulun alla 2003 (kuitenkin 26 minuutissa)
Tuplasurullinen tarina painovirheistä huolimatta
+/- saldo : 0 | Tweet
Ja tähänkin uutiseen liittyy se suomalaisen oikeuslaitoksen ominaispiirre, että aina täytyy löytää syntipukki, joka saatetaan tuomiolle.
Lehtialalla työskentelevänä minua ärsyttää tällainen huolimattomuusvirheiden alleviivaaminen. Toimittajalla on ihan riittävästi omantunnontuskia jo senkin puolesta, että virhe on ylipäänsä eksynyt juttuun.
Asia on hiukan toinen, jos virheiden myötä syntyy tahatonta komiikkaa - silloin minä voin ainakin yrittää nauraa jopa omalle erheelleni. Tässä tapauksessa hauskuudesta ollaan aika kaukana jo aihealueen puolestakin.
jk. En muuten varmasti kirjoittanut tuota sähkettä. Ihan totta!
Tässä tapauksessa hauskuudesta ollaan aika kaukana jo aihealueen puolestakin.
"Kuolleiden joukossa on lapasia, heidän vanhempiaan ja opettajia. Kaappaajien iskiessä koulussa oli paljon lasten omaisia, koska siellä vietettiin uuden lukukauden alkajaisia."
http://ww2.yle.fi/pls/show/frameUutiset?id=256960
-siinä ehkä enemmän syytä häpeillä, kuin jotain vuosilukua.
Update: typo näköjään korjattu..
Ambulanssijuttu oli hiukan kuin meillä v. 2000.. Danielin sokeritautua ei vielä oltu diagnosoitu, ja hän meni yhtäkkiä tosi huonoon kuntoon. Soitin ambulanssin ja annoin tarkat ajo-ohjeet, mutta kuitenkin ambulanssi eksyi ensin naapurikaupunkiin, ja saapui vasta 35 minuuttia puhelusta! Se oli vielä keskellä yötä, eli ei ollut edes liikennettä hidastamassa..