Popculttuurin semiotiikkaa
Doc.B.D kirjoitti noin 20 vuotta sitten (14 kommenttia)
Tässäpä teille uusi threadi, jossa voi kysellä käsittämättömäksi jääneiden popkulttuuri-viitteiden taustoja, merkitystä, historiaa ja blaablaa.
Itselle on esim. jäänyt selvittämättä mikä on "Magic Eight Ball". Eipä löytynyt nyt sopivan _kokoista_ kuvaa näytille. Se on siis ainut musta biljariballo, numero 8.
Mitä se tarkoittaa, mihin se viittaa. Miksi on t-paitoja, joihin se on painettu.
Miksi luulen, että se liittyy läheisesti Englantiin ja alkuperäiseen ska/skinhead -kulttuurin. Voin olla ihan väärässäkin.
Itselle on esim. jäänyt selvittämättä mikä on "Magic Eight Ball". Eipä löytynyt nyt sopivan _kokoista_ kuvaa näytille. Se on siis ainut musta biljariballo, numero 8.
Mitä se tarkoittaa, mihin se viittaa. Miksi on t-paitoja, joihin se on painettu.
Miksi luulen, että se liittyy läheisesti Englantiin ja alkuperäiseen ska/skinhead -kulttuurin. Voin olla ihan väärässäkin.
+/- saldo : 0 | Tweet
Se on sellanen lelu joka antaa typeriä vastauksia kysymyksiin, kuin astrologiaa. Joskus se vastaa vaan Yes ja No.
Jep, netistä selvisi että se lelu, mutta se lienee myös jotain muuta. Miksi muuten bändipaita-katalogeista löytyy Eight Ball -t-paitoja, mustia. Yleensä ne ovat vielä punk-osastolla.
Rockstarbasa lauletaan rakkauden kasipallosta... hmmm?
En ole tässä taulussa useinkaan mukana, mutta pistin kysymyksesi tänne
http://fff.fathom.org/forums/showthread.php?s=&threadid=20002
Xtos, Esa. Veikkaan kyllä että tuo Malt Liquor on lähinnä alkuperäistä, kun merkkiin on törmännyt niin monta kertaa britti-punk-oi -jutuissa.
En tiedä kuuluuko tähän ketjuun, mutta mitä hohtoa on Hard Rock Cafe -paidoissa? Olen ymmärtänyt, että paitaan liittyisi jonkinlaisia "merkityksiä".
Musta semmonen paito on sellaisilla ihmisillä, jotka on oikeesti tosi juntteja, mutta luulee olevansa tosi rock. Jotkut tietty pitää niitä ihan huumorimielessä, tiedä sitten kumpaan kategoriaan se ne laittaa...
No mutta eikös ne ole vaan matkailupaitoja "Kävin Hard Rock Cafe Lontoossa". "Oikeiden" rock-ihmisten mielestä ne eivät tietenkään ole yhtään rock.
- sanoinko jotain itsestäänselvää? :oops: :oops:
Mullapa on "Hard Rock Cafe Tschernobyl" t-paita. En tosin pidä sitä enää.
Mullapa on "Hard Rock Cafe Tschernobyl" t-paita. En tosin pidä sitä enää.
Hyvä idea. "Hard Rock Cafe Auschwitz" tms voisi olla aika muikea.
En tiedä asiasta mitään, mutta eikös numeroon 8 liity Hitler-viitteitä?Kahdeksas kirjain. 18(Adolf Hitler), 88(Heil Hitler)...ei tää liity tähän mitenkään, mutta tuli vaan mieleen.
Joo, sitäpaitte Aatu synty 1889 ja tosiaan 8=H.
tosta vaan tuli mieleen...käykö kukaan alkossa?ei, varmaan, pitää siis selittää, että halpojen viskien hyllyssä komeilee Whisky 88...eikös sillä jannulla siinä etiketissä olekin oikea käsi etuviistoon ylös kohotettu?
Hard Rock Cafe on kuten muut MUOTI jutut. Kun se ei ole enää muotia, sitten se menee. Kun ei ole koskaan nähnyt Keith Moonia lavalla, voi katsoa Keithin rumpupalikkaa Hard ROck Cafessa.
Chuck Berryllä on kahdet diskohousut. Toiset on valkoiset, toiset punaiset. Toinen pari edelleen lavallakin, toinen on Hard Rock Cafessa jossain.
House of Blues on parempi ketjuyritys:
http://www.hob.com/