Nuuskan käyttö
Pulmu kirjoitti noin 17 vuotta sitten (17 kommenttia)
Miten on, käyttävätkö muut täällä nuuskaa?
Itse löysin nuuskan taas pitkästä aikaa ja pussinuuskaa nyt käyttelen satunnaisesti. Erittäin hyvä korvike röökille ja siistimpää kuin irtotavara.
Harmi vaan, että nuuskan saatavuus on tosi heikkoa Suomessa.
Itse löysin nuuskan taas pitkästä aikaa ja pussinuuskaa nyt käyttelen satunnaisesti. Erittäin hyvä korvike röökille ja siistimpää kuin irtotavara.
Harmi vaan, että nuuskan saatavuus on tosi heikkoa Suomessa.
+/- saldo : 0 | Tweet
Voisiko nuuskaa tilata Netiltä? Ja kun tilaa toisesta EU-maasta, ei tule tulliongelmia... tietysti niin kauan, kun lähetyksen sisältö ei käy ilmi paketista.
Ja vaikka jäisi kiinnikin, niin ei luulisi olevan suuri rikos. Stadissa oli kuulemma yksi kioski, mistä poliisitkin ostivat nuuskansa tiskin alta.
Nykyään joutuu maksamaan tullit, nimim. kokemusta on. Ja kyllä sitä nuuskaa varmaan vieläkin myydään useassakin kioskissa tiskin alta. En tosin ole vuosiin ostellut, luojan kiitos tuostakin paskasta päässyt eroon. En todellakaan suosittele kenellekään.
Miten on mahdollista, että joutuu maksamaan tullit, jos ostaa esim. Ruotsista tai Virosta... eli siis toisista EU-maista?
Silloin, kun Viro oli vielä EU:n ulkopuolella, oli eri asia. En tiedä, kun en käytä... mutta onko nuuskan maahantunti ylipäätään sallittua?
Nuuskan [u:af46a1ee92]myynti[/u:af46a1ee92] Suomessa on kiellettyä, mutta laki ei (kai) kiellä maahantuontia omaan käyttöön?
Metropol - Lakritsrot vit portion, pussinuuska. Pieksee tupakan milloin tahansa. 30€ / 10 kpl:n "tuubi". Kaverin kaverit asuvat Haaparannassa. Posti kulkee, jos ei ihmiset. Onhan se tyhmännäköistä kulkea huuli turvoksissa ja voi saada huulisyövan ja autokin voi ajaa yli. Mutta nuuskaaminen ei haittaa hapensaantia, siis uiminen yms. sujuu samanlailla, kuin kunnon kansalaisilla. Hengityselimet Vs. ylähuuli.. JKL:stä saa parista kioskista, kunhan ei ole poliisin näköinen ja tajuaa pyytää huomaamattomasti.

Miten on mahdollista, että joutuu maksamaan tullit, jos ostaa esim. Ruotsista tai Virosta... eli siis toisista EU-maista?
En jaksa muistaa perusteluita mutta käytäntö tarkentui 2005 keväällä. Lopetin nuuskan käytön samana kesänä. Hirveätä paskaa. Ihan hyvä, että myyntiä ja maahantuontia rajoitetaan kaikin keinoin.
Knölli on uusi tuttavuus. Tuohon Yetin mainostamaan Metropol pussituotteeseen olen tutustunut ja mieltynyt siihen. Mielummin nikotiinit knöllistä vetelen kuin inhaloimalla häkärullia. Knölli R-kioskeihin!
Knöllin avulla vieroittauduin röökistä eikä tuo nuuskaaminen ole päälle jäänyt. Silloin tällöin ylähuuli täyteen.
No mä en ala käyttämään nuuskaa röökistä vierottautumiseen! Olisi se kiva tuolla porhaltaa ylähuuli turpeena sen näköisenä, että nyt on rouvalla menneet botoxit vähän pieleen. Nicorettea vaan mulle kiitos.
Ei ole tullut kokeiltuakaan. Meni kokeiluhalut, kun ruotsinlaivalla yksi tuttu kokeili ekan kerran, ja matka meni kalpeana, hikoillen ja oksentaen. Laiva ei keinunut. Noita henkeen (suun kautta) vedettäviä tulee polteltua satunnaisesti.
Lakritsrot vit portion, pussinuuska. Pieksee tupakan milloin tahansa. 30€ / 10 kpl:n "tuubi"
Ylihintaa, saa sitä halvemmalla. Ettania ainakin, mutta sitten joutuu värkit hakee, jos haluaa max hyödyn.
(ironiaa, pilaan vaan keuhkoni, mikäli "mentholia" ei ole, niin sitten sitä. Nuuska = turhaa [paitsi snortattava, mitä tyyppäs kersana, näytti ihan kolalta.]
Juu kyllä se nenänuuska päräkämpää on. Limakalvot tykkää oikein kovasti. Joskus tuota kyseistä artikkelia Madridissa imuroitiin nokat mustana. President nose snuff.

totta.
Never Again, kuten Discharge sanoi.
Juu kyllä se nenänuuska päräkämpää on. Limakalvot tykkää oikein kovasti. Joskus tuota kyseistä artikkelia Madridissa imuroitiin nokat mustana. President nose snuff.
Onnittelut tupakista eroon pääsyn johdosta.
:twisted:
.......... :roll:
Pyydän anteeksi asiatonta viestiäni. Siitä saa kyllä väärän käsityksen. Ihan onnittelin tupakinpolton lopetuksesta vaan. Peace.
Ylihintaa, saa sitä halvemmalla.[/quote]
Onhan noita oluita ja sikareitakin monen hintaisia.
[quote][...]Nuuska = turhaa
Onhan noita oluita ja sikareitakin monen hintaisia.
[quote][...]Nuuska = turhaa
Myös kahvi on turhaa. Mutta silti ajattelin kipaista kioskilta ison kupin Juhla mokkaa, näin aamutuimaan.
Kaupunkikupsa, lol.. Termosmuki 2,5 dl 2,50 €

Mukin ostamisen yhteydessä saat ensimmäisen mukillisen kahvia kaupan päälle.
Kesäkuu 2008 loppuun asti mukiin ostetusta kahvista maksat 0,80 €/kerta.
Mukissa kahvi pysyy kuumana ja se on kätevä pitää mukana. Käytännöllinen vaikkapa kesälahjaksi.
Osta ja nauti !
p.s. sori, vähän tylsää näköjään, ja hipit nukkuu 16:00 asti..
Parikymmentä vuotta sitten tuuttasin purkillisen Black Bullia 3-5 ml annoksina ylähuuleen noin viikon aikana ja se riitti meikäläiselle kokeiluksi... Bad shit :?