Änglagård : Viljans öga
Kcrimso kirjoitti noin 13 vuotta sitten (5 kommenttia)
Tästä ei sinfoninen retroproge parane! Saattaa olla jopa Änglagårdin paras levy.
+/- saldo : 0 | Tweet
Aika huikea paluu.. En silti sanoisi vielä että paras(teknisesti ehkä), Epiloq on yksi kaikkien aikojen retroproge albumeista ja aika vaikea ylittää.. Aika näyttää.
Itse pidän Hybriksesta enemmän kuin Epilogista.
Parin lisäkuuntelun perusteella sijoittuu Epiloqin ja Hybriksen väliin. Hieno saavutus näin pitkän tauon jälkeen, hienoja levyjä kaikki kolme.
Kaunista ja, ah niin tuttua huttua. Porukat osaavat oman hommansa, eli onko tämä tribuutti Änglagårdille? Jotenkin tuntuu vain siltä että lataamalla supertietokoneeseen Genesiksen ja King Crimsonin 70-luvun alkupuolen tuotannon ja lisäämällä bändin omat kaksi ekaa levyä joukkoon ja ajamalla ns. keskiarvoistusohjelman Änglagård-painotuksella voisi saada ulos juuri tällaisen tuloksen. Siis omaperäisyysaste on nolla.
Joo yllätyksiä toi levyä ei kyllä tarjoile. Muutenkin särmää saisi olla myös enemmän.