Kuusumun Profeetta : Huutoja hiljaisesta huoneesta
Kcrimso kirjoitti noin 10 vuotta sitten (9 kommenttia)
Tämä Proffan viimeisin (2012) levy on myös ehkä bändin paras.
Livenä pian: http://www.kom-teatteri.fi/vierailu_kuusumunprofeetta.htm
Livenä pian: http://www.kom-teatteri.fi/vierailu_kuusumunprofeetta.htm
+/- saldo : 0 | Tweet
En kyllä tunnusta tuota omakseni ..
Viidenneksi paras tuntuisi olevan tällä hetkellä.
Mitalisijoille pääseminen tekee siis tiukkaa...
Kuusumun Profeetan kehnoin julkaisu on hevilevy Sanansaattaja Oraakkeli Salamurha Hyökkäysvaunu. Lähes kuuntelukelvotonta kamaa. Onneksi jäi poikkeusyksilöksi bändin kataloogissa ja tollainen pelleily on kai sittemmin kanavoitu Circleen.
Sen jälkeen kun Rättö on keskittyny enempi Circleen on Kuusumun levyjen taso laskenu. Sanansaattajan jälkeisistä puuttuu jotain oleellista.
Oli muuten Kuusumulla mainio keikka Kom-teatterissa viikko sitten. Loppuunmyyty ilmeisesti. Kuunteleeko kukaan enää Circleä?
Circleltä tulee levyjä niin usein, että pakko kuunnella, edes vähän.
Ei tässä uutukaisessa mitään vikaa ole, mutta Kuusumulla nyt vaan on niin kovia levyjä. Hymyilevien laivojen satama on se levy, josta en oikein saanut otetta. Uusi levy voisi jopa olla aloittelijalle suositeltava levy bändiin tutustumiseen, ollen aika hillitty kokonaisuus.
Mun mielestä Kuusumun tuotanto on aika tasaista. Lukuunottamatta Sanansaattajaa joka oli kehnohko kakkakepponen. Moonfog Prophetin levyt ei kyllä hirveästi lämmitä.