Boston : s/t
JiiPee kirjoitti noin 17 vuotta sitten (8 kommenttia)
Aivan järjettömiä määriä myynyt Bostonin debyytti. Taitaapa edelleenkin olla kaikkien aikojen top-10 myydyimpien albumien joukossa. Hyvä rock-klassikko, vaikka ei minusta olekaan hienostuneen Third Stagen veroinen. Arvosana: 8
+/- saldo : 0 | Tweet
Tästä levystä pidän, vaikken aor:n ystävä olekaan. Tosin vähän muotopuoli levy: mahtibiisit ekalla puoliskolla, toka puolisko sen sijaan aika haaleaa, poikkeuksena Smokin'.
Remasterissa on eritelty kuka soittaa mitä milläkin raidalla. Let Me Take You Home Tonight näyttäisi olevan ainoa "aito" bändiraita. Muuten homma on enimmäkseen Scholzin show rumpuja ja laulua lukuunottamatta - ainoastaan Foreplay/Long Timella pääsevät esiin myös kitaristi ja basisti.
More Than A Feeling on varmaan ollut tärkeä esikuva Asialle. Soitto on kyllä paljon tiukempaa Asian levyillä.
No ei tasan ole Asian soitto yhtään Bostonia tiukempaa
Tasan on.
Milläköhän perusteella?Itse olen sitä mieltä,että Scholz hoitaa homman siinä missä tämä ns. "supergroup"
Tähän asiaan ei kai ole mitään objektiivisia mittareita joten meidän molempien on kai vain luotettava omiin korviinsa. Kitarat Scholz hoitaa mielestäni ihan kunnialla, muuten soitto on mielestäni aika velttoa. Asian (ja kun puhun Asiasta tarkoitan lähinnä debyytti-levyä) napakkuutta korostaa toki sekin että biiseistä on karsittu kaikki löysä pois (ovat enemmän perinteisiä pop-biisejä). Bostonin biiseissä on tavallaan progemaista jammailua enemmän, mutta ei mielestäni erityisen mielenkiintoista sellaista.
Tämä eka levy kuulostaa edelleen ihan kivalta, ei mitenkään speciaalilta mutta ihan jees. A-puoli tosiaan selvästi vahvempi.