David Bowie : Low
JiiPee kirjoitti noin 17 vuotta sitten (14 kommenttia)
Jälleen yksi osoitus Bowien neroudesta. Huippulevy, ja aivan Station To Stationin ja Ziggy Stardustin tasoinen kokonaisuus. Ensimmäisen puolen "avantgarde-popbiisit" (jos niitä nyt voidaan noin kutsua) ovat kaikki hienoja, Sound and Vision ja aavemainen Always Crashing in the Same Car etunenässä. Kakkospuolen instrumentaaleista joko pitää tai ei, minulle ne ovat aina kolahtaneet tietynlaisesta "masentavuudesta ja ahdistavuudesta" huolimatta. Levyllä on mukana Roxy Musicin kosketinsoittaja Brian Eno, jolle varmaan kuuluu osa kunniasta. Arvosana: 10
+/- saldo : 0 | Tweet
Enon avustuksella Bowie suuntaa hienosti uusille urille. Breaking Glassia olisi kuunnellut pitempäänkin. Aikaisemmalta remasterilta löytyvä bonus Some Are on tosi hieno ja pistää ihmettelemään miksi se jätettiin pois alkuperäiseltä levyltä.
Lähes Heroesin tasoinen levy.Instrumentaalibiisit tuovat mieleen Tangerine Dreamin tuotannon.9 1/2 pistettä
Bowien paras levy Scary Monstersin ohella. Instrumentaalibiisit tuovat mieleen Neu!:n. Arvosana: 9
Miksei Neukin tule mieleen joo.Tuohon aikaan Bowie asusteli Berliinissä mm. Edgar Froesen kämpillä.Varmasti monikin saksalainen artisti vaikutti hänen musiikkiinsa.
Bowie In Berlin-kirjasta selvisi että David Bowien Neu! ihailu oli niin kiihkeää että hän jopa pyysi Neu!:n kitaristia Klaus Dingeriä soittamaan Low-levylle. Dingerin vastaus: "Thanks but no thanks." :D Yllättävämpi samasta kirjasta selvinnyt asia on että Bowie oli myös Magma-fani! :O
7.71, miten tällä levyllä on näin huonot pisteet? Kuka on vastuussa?! :)
En mä ainakaan ;-) parannetaan vähän keskiarvoa...
No ei se kympilläkään paljoa noussu
David Bowie, Brian Eno and Tony Visconti record 'Warszawa':
http://youtu.be/FODvjYoVEi8
Toi on kyllä mahtava. Naureskelin sitä juuri muutama päivä sitten. :)
Onko millään muulla levyllä niin teräviä ja puhtaita soundeja kuin tällä?
On tää vaan hieno levy!
Osa kappaleista loppuu ikävästi ikäänkuin kesken.
Breaking Glass esimerkiksi alle kahden minuutin kappale. Voisi olla pitempikin. Sound and Vision on Bowien top-5 biisi. Mahtava.
Kerrasssaan omaperäinen ja mestarillinen levy. Low kuuluu ehdottomasti David Bowien kolmen parhaan levyn joukkoon.
https://pienemmatpurot.com/levyarvio-david-bowie-low-1977/