Mike Oldfield : Earth Moving
OldfieldOlli kirjoitti noin 16 vuotta sitten (11 kommenttia)
Paljon parjattu ja turhankin aliarvostettu levy. En tätä itsekään laske kovin korkealle Oldfieldin tuotannossa, mutta on tällä levyllä hyvääkin. Nimibiisi on erittäin vahva kappale. Myöskin Chris Thompsonin hienosti tulkitsema See the Light. Muita ihan kelvollisia kappaleita ovat avausraita Holy ja kaunis Far Country joka on yksi vanhimman tyttäreni suosikkikappaleista. Muu materiali ei sitten enää niin kummoista ole, mutta kyllä tämä levy kutosen arvoinen on.
+/- saldo : 0 | Tweet
Viimeinen biisi, Bridge to Paradise on ihan naseva pop. Ei levy todellakaan mikään mestariteos ole, mutta tuollaisena kevyenä ja harmittomana taustamusana Earth Moving toimii ihan ok. Ja tätähän täytyy arvioida omassa kategoriassaan, eli radiosoittoon sopivana poplevynä.
Arvioisin tämän olevan kovin heikko radiosoittoon sopivaksi poplevyksi. ;) Arvosana: 3
Miten niin heikko radiosoittoon!!! Vaikka Earth Moving ei mikään merkittävä teos ole Oldfieldin asteikolla, niin kyllähän se biiseiltään on mitä sopivin radioon. Ja kyllä se on siellä soinutkin. Innocent oli hitti Saksassa nousten maan virallisen listan sijalle 8. Muistan,kuinka se myös soi Suomen radiossa. Myös Holy julkaistiin Saksassa ja sai siellä jonkin verran radiokuuluvuutta. Isoa hittiä siitä ei kuitenkaan tullut. Espanjassa julkaistiin radiosoittoon kaksikin promoa, eli Nothing but ja Blue Night jotka molemmat myös soivat sikäläisessä radiossa. USAssa taas julkaistiin Hostage promona radiota varten. Ja kyllähän tuon levyn biisit ihan kelpo poppia ovatkin ja kestävät varmasti vertailun sen ajan listamenestyjiin. Varsinkin levyn nimibiisi(joka myöskin julkaistiin sinkkuna) on kyllä sen verran komea poppisbiisi, että siitä olisi kuulunut tulla hitti. Toki se nousikin Englannin listoille, mutta sinne listan häntäpäähän kuitenkin.
Kyllähän radiossa kaikenlaista soi. Osa biiseistä on hyviä, suurin osa ei. Earth Moving kuuluu jälkimmäiseen ryhmään. Minun kommenttini oli vain viittaus JiiPeen viestiin.
Äsken kuuntelin uudelleen, ja tämähän oli parempi kuin muistinkaan. Mä olen aina pitänyt hyvin tehdystä kevyestä ja melodisesta popista, ja Blondie, Heart, Fleetwood Mac, Mike Oldfield ja Pretenders ovat siinä sarjassa kovia tekijöitä. Earth Moving, Islands, Heaven's Open ja Discovery / Crisis-levyjen ykköspuolet ovat kaikki erinomaista popmusiikkia. Arvosana 7 1/2 tälle!
Mulla oli tarkoitus viime viikonloppuna kuunnella putkeen Islands ja Earth Moving. Ei pystynyt. Islands oli kammottavampi kuin muistinkaan ja siihen tyssäsi.
Muutama ihan kuunneltava voimallisen sielukas esitys tästä löytyy.
"Uugaabuugaa uugaabuugaa" naurattaa aina.
Tämä ei ollut vieläkään maagisesti muuttunut hyväksi pop-levyksi :/ Ehkä vielä jonain päivänä...
Kuunnellut tätä ja Heaven's Openia viime aikoina. Edelleen hyvä levy minusta.
Molemmilla näillä levyillä on aika vahva uskonto/jumalateema. Mistäköhän johtuu? Osaako joku Oldfield-tietäjä kertoa, että hurahtiko Mike uskoon näihin aikoihin vai ovatko nämä vähän kieli poskessa tehtyjä sarkastisia sanoituksia?
En kuule Heaven's Openilla (nimibiisikin viittaa vaan Oldfieldin vapautumiseen Virginistä) mitään uskontoon viittaavaa, mutta Earth Movingilla kieltämättä muutamassa biisissä on tematiikkaa joka viitta siihen suuntaan. Man On The Rocksilla oli myös joku uskonnolliselta vaikuttava biisi.
En ole kyllä Oldfieldin ikinä nähnyt puhuvan uskonnollisuudesta haastatteluissa eikä hän elämäkerrassaankaan viittaa asiaan. Eli joko uskonto ei ole hänelle erityisen tärkeä juttu tai sitten toisaalta se on hänelle hyvin yksityinen asia.
https://pienemmatpurot.com/levyarvio-mike-oldfield-earth-moving-1989/
En osaa sanoa tähän uskonnollisuuteen muuta, kuin että Oldfieldin perheessä kyllä uskonto oli vahvasti mukana. MUistaakseni äidin sairauteenkin haettiin kovasti apua ohi yleisen lääketieteen.