Moi anonyymi! » Login | Uusi käyttäjä

Zawinul »

    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Onko kellään myytävänä Joe Zawinulin eka levy CDnä? Se on aivan loistava levy ja LP alkaa olla aika kulunut.
    Mikäli joku tuon levyn on sattunut näkemään jossain alemyynnissä Helsingin alueella, niin voisi ilmoittaa siitä tässä.. Kiitos!!

Pink Floydin livekunto ennen The Wallia »

    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Ei nyt suoraan liity otsikon aiheeseen, mutta Pink Floydiin kumminkin. Waters nimittäin oli eilen Die Weltzin (kirjotetaanko noin? DW, se saksalainen kanava) makasiiniohjelmassa selittämässä juuri valmistuvasta oopperastaan. Oli kuulemma jo 15 vuotta väsännyt oopperaansa ja viimein saanut sitten valmiiksi ja studiossa oltiin.

    Lupasi sitten haastattelun lopussa että ensi vuonna olisi luvassa uusi soololevy.

Mistä läppäri? »

    Prodigal kirjoitti noin 19 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Jooh noi ulkoset äänikortit maksaa jonkin verran, mutta niitä on kyllä hyviä. Mikäli kiinnostaa enemmän noi musantekohommat, niin kannattaa satsata sen verran äänikorttiin, että hommaa hyvät ASIO-ajurit omaavan kortin. Noissahan on tärkeä tuo latenssihomma. Nykyään noissa halvemmissakin läppäreissä alkaa jo olemaan Firewire-liitäntöjä, joten sitäkin kannattaa katsella kun konetta ostaa. Firewire on muuhunkin käyttöön (kuten digivideokameroiden kanssa) hyödyllinen.

    Tommosesta perushyvästä ulkoisesta äänikortista saa maksaa 300-500 euroon. ...Jatkuu »

Mike Oldfield »

    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Soipa muuten Five Miles Out pitkästä aikaa levyasemassa, mutta äänestin silti kyllä Songs of Distant Earthia. Luin nimittäin joskus kyseisen Arthur Clarken kirjan ja levy kyllä myötäilee upeasti kirjan itselläänkin hienoa tarinaa. Tuolla levyllähän taitaa olla Nils-Aslak Valkeapääkin mukana.

    Tuo DVD olisi kyllä pakkohankinta jo ihan pelkästään Pohjolan mukana olon takia, mutta kun kokoelmissa on jo muutenkin paljon Oldfieldia (~10 levyä), niin se on enemmänkin itsestäänselvyys. ...Jatkuu »
    Prodigal kirjoitti noin 18 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Kertokaas sitten heti minkälaista kamaa on. Ei ole yhtään äijän levyä viimeiseltä kymmeneltä vuodelta ja voisikin olla aika pistää tilaukseen jotain uudempaa. Vanhempia kun löytyy sitten senkin edestä. Songs of Distant Earth on edelleenkin muuten suosikkini, vaikka sitä ei parhaana näytä pitäneen yksikään muu. :)

Maailman pelottavin maa »

    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Pakko se oli perinteitä kunnioittaen Venäjää äänestää. Tosin jos asuisin missään lähelläkään Yhdysvaltoja, niin kyllä ne varmaan munkin äänen ois saanu.

    Olen muuten viettänyt puoli vuotta Italiassa vaihto-oppilaana ja omaan sinne muitakin yhteyksiä ja täytyy sanoa, että ei se nyt ihan niin pelottava maa ole kuin mitä voisi kuvitella kun kattelee niiden pääministerin hymyä. ...Jatkuu »

Lempparilevy? »

    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Arc Angels : Arc Angels (1992)
    Stevie Ray Vaughanin kuoleman jälkeen Double Trouble -kaksikko Tommy Shannon ja Chris Layton yhdistivät voimansa kahden nuoren Texas-kitaristin, Doyle Bramhall II:n ja Charlie Sextonin kanssa. Bändi sai nimekseen Arc Angels ja sen 1992 ilmestynyt debyytti jäi myöskin nelikon ainokaiseksi. Nuoresta iästään huolimatta sekä Bramhall että Sexton ovat varsin mainioita vokalisteja sekä tyylitajuisia kitaristeja. ...Jatkuu »
    Eikös Doyle Bramhall II:n soittanut Waterssin "In the Flesh" -DVD:n kokoonpanossa (ja ehkä koko Amerikan kiertueella?). Taisi soitella vielä kitaraa väärinpäin tai jotain jos nyt en ihan väärin muista. Waterssin Suomen keikalla miestä ei taidettu kyllä nähdä.

    Tänään en ole vielä ennättänyt levyä pistää soimaan, mutta fiilisten mukaan tähän voisi vastata vaikkapa Neil Youngin Weldin kakkoslevy. (Päivitys: pistimpä muuten soimaan samantien! ;))

Viisi viimeksi ostettua levyä part III »

    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Meikäläinen osti lauantaina neljä levyä:

    Jaco Pastorius -nimikkolevy
    System of a Down: Toxicity
    Queens of the Stone Age: Songs for the Deaf
    Lauryn Hill: The Miseducation of Lauryn Hill

    Tänään huomasin Agenessin levyjen olevan tuolla levyvirasto.netillä myynnissä ja ostin kaikki kolme saatavilla olevaa (miinus se Scarab kokoelma, ehkä sitten aikanaan): Imageness, Rituals ja Showing Paces. ...Jatkuu »
    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Höö .. Nyt tuli hommattua kunnon Motown -pläjäys klassikoita

    Marvin Gaye: What's Going On?
    Marvin Gaye: I heard it through the grapevine! - In the groove
    The Supremes: Gold (tupla-cd)
    The Temptations: Motown's Greatest Hits
    Stevie Wonder: Songs in the Key of Life (tupla-cd deluxe versio)

    Motown alkanu iskemään ku miljoona volttia sen jälkeen kun hommasin ton Standing in the Shadows of Motown -leffan. ...Jatkuu »
    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Noniin nyt kehtaa taas pistää listaa, kun Spiralake ystävällisesti päivitti omaa kokoelmaansa.. ;)

    Jimi Hendrix: Live at Woodstock (Definitive 2DVD Collection)
    Dizzy Gillespie: Live at Montreal (DVD)
    Bob Marley: Live at the Rainbow (2DVD)
    Camel: A Live Record 2CD (ihan sairaan hyvä muuten)
    Cream: Disraeli Gears deluxe ed.
    Björk: Debut, Post, Telegram ja Homogenic (hienoa alt poppia kyllä)

    Seuraavaks kyllä Beefhearttia ja Zappaa. ...Jatkuu »
    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Viime aikojen sadosta osa:

    Stanley Clarke - School Days: Ihan mieletöntä bassottelua kyllä. Kunnon groovet ukolla!
    Fishbone - Truth and Soul: Eka Fishbonen levy meikäläisen kokoelmassa ja ei jää kyllä viimeseks. Tuo mieleen aika paljon Living Colourin (joka ei todellakaan ole siis huono asia mun mielestä). Hieman raaempaa menoa ehkä - enemmän sitä ihteensä, eli ska:ta.
    United Future Organization: No Sound is too Taboo: Eka U/F/O:n levy minkä oon ostanu ja sama pätee ku Fishboneen. ...Jatkuu »
    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Tässä hieman lisää:

    Anna Maria Castelli - C'est toujours la même chanson: Näin tämän uskomattoman hyvän Italialaisen laulajattaren Savoyssa viikko takaperin esittämässä vanhoista Genovalaisista klassikoista sovitettuja versioita ja shown jälkeen olin kyllä ihan myyty. Oli pakko ostaa kun kympillä myivät. Nainen on esiintynyt kahtena vuotena peräkkäin Montreauxissa.
    Jaco Pastorius - Word of Mouth: Fantastista menoa kyllä. ...Jatkuu »
    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Tässä näitä lisää:

    Tower of Power - Monster on a Leash:

    Vuonna 1991 julkaistua ToP:pia. Levyllä on hyviä kohtia, mutta musiikki on hieman liian aikuistunutta "ysäriä" mun makuun. Lonkalta heitettynä tuntuu siltä, että torvet on ottanu vahvemman aseman ku noissa nopeasti arvioimissani 70-luvun levyissä. Saksofonia kuullaan ehkä jo hieman liikaakin. Levyn huippu on minulle tällä hetkellä "Funk the Dumb Stuff".

    Tower of Power - Souled Out:

    Tää on kyllä jo aika kauheeta kakkaa mun mielestä. ...Jatkuu »
    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Fishbone - Truth and Soul: Eka Fishbonen levy meikäläisen kokoelmassa ja ei jää kyllä viimeseks. Tuo mieleen aika paljon Living Colourin (joka ei todellakaan ole siis huono asia mun mielestä). Hieman raaempaa menoa ehkä - enemmän sitä ihteensä, eli ska:ta.


    Truth and soul on kyllä helvetin hyvä levy! Olen diggaillut sitä sen ilmestymisestä saakka. ...Jatkuu »


    Oi? Missäs oot päässyt kyseistä bändiä seuraamaan? Ovatko käyneet Suomessakin jossain välissä? Onko kukaan muuten menossa katsomaan Vernon Reidin (Living Colour) ja DJ Logicin keikkaa tänä perjantaina Tampereen Pakkahuoneelle? Kyseessä siis Tampere Jazz Happening.
    Prodigal kirjoitti noin 19 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Hommasimpas tämmösiä oikein ulkomailta (amazon.com):

    Rush: R30 Deluxe Set DVD/CD

    - Oikein mahtimenoa kyllä suosikkikanukeilta

    Neil Peart: Anatomy of a Drum Solo DVD

    - Oli pakko .. kivaa hölötystä Neililta .. on se kuitenkin sen verran myyttinen hahmo

    Kate Bush: Aerial

    - Kyllä kannatti .. hommaampas lisää Katea ..

    At the Drive-In: Relationship of Command

    - Kiinnostuin Mars Voltan innoittamana (yllätys) ja kyllähän tämä on helkkarin hyvää punkkia (? en ole asiantuntija .. ...Jatkuu »

Mezzo digikanava ..

Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
Terve vaan kaikille.

Tulipa tuossa mieleeni että kuinkahan moni täältä on päässyt töllistelemään tuota HTV:n digikanavatarjonnasta (ainakin) löytyvää Mezzo -kulttuurikanavaa.

Kyseinen kanava näyttää ja soittaa paljon klassista, mutta sieltä tulee myös huomattavan paljon erittäin hyvää jazzia livetaltiointeina. Lisäksi näyttävät hyviä musiikkiohjelmia eri puolilta maailmaa. Näin tuossa taannoin mm. dokumentin Pyhän Coltranen kirkosta jostain New Orleansista. ...Jatkuu »

Marcus Miller »

    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Siis mitä helkkaria. Oliko Miller Imatralla vai? Tulipas kyllä taas seurattua hyvin näitä kesäpuuhia. Tais vähän tulla selailtua se Hesarin Nyt kesäfestariliite huonosti - oiskohan johtunu siitä ihanasta Rasmuksen Laurista siinä kannessa.

    Tuolta digikanava Mezzolta tulee aina välillä Millerin erinäisiä live-esiintymisiä (niitä hyviä) ja onhan se ihan uskomaton velho sen bassonsa kanssa.

Kaivarin kesäkonsertit »

    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Sattuiko kukaan näkemään Galaxy -nimistä Suomessa asuvista Afrikkalaisista koostuvaa esiintyjäryhmää? Oliko hyvä keikka? Itse en päässyt seuraamaan.

    Olivat Imatralla esiintyneet Kidjon kanssa. Onkohan jollain tuosta keikasta mielikuvia?
    Prodigal kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Olivat Imatralla esiintyneet Kidjon kanssa. Onkohan jollain tuosta keikasta mielikuvia?


    Taisi olla se ryhmä joka pakotti minut sulkemaan n. 30 asteisen kämppäni ikkunan yöksi, että sain jotenkin nukuttua. Ei mitään ryhmää vastaan, mutta asun n. 50 metrin päästä festivaaliteltasta ja edes yhtenä yönä oli pakko hieman nukkuakin. :D

    Heh. Varmaan tulee seurattua aina vuosittaista esiintyjälistaa aika tarkasti etukäteen?

    "Ai mitä? Ai Ana Tuisku tulossa meidän festivaaleille tänä vuonna? Sepä hienoa. ...Jatkuu »

Porcupine Tree »

    Prodigal kirjoitti noin 18 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Vitura .. tilaisuus loppuun varattu. Siis Kultsan keikka. Voisko joku informoida, jos jostain poksahtaa kolme vierekkäistä paikkaa keikalle tai muuten vaan huomaa, että lippuja olisi taas saatavilla.