Moi anonyymi! » Login | Uusi käyttäjä

Jukka Tolosen 50-v. juhlien tunnelmia

kite kirjoitti noin 23 vuotta sitten+/- saldo : 0
Nopsasormi Jukka Tolonen vietti siis 50-vuotisjuhliaan Helsingin Tavastialla tiistaina 16.4.2002. Syntymäpäiväsankari nousi illan aikana lavalle kolmen eri kokoonpanon kanssa. Yleisöä oli saapunut paikalle mukavasti, mutta ei kuitenkaan ihan ryysikseen saakka. Tunnelma oli suhteellisen intiimi, juhlallinen ja leppoisa, mutta jotain jäi silti puuttumaan. Tiedä sitten vieläkään että mitä.

Saavuimme ystävämme kanssa Tavalle vähän ennen klo 22, jolloin lippukontrollissa oli jo hieman jonoa (mikä johtui lähinnä siitä, että eräs aurinkolasein varustautunut pitkätukka oli jättänyt VIP-korttinsa kotiin, josta hän kävi portsarin kanssa varsin kiivasta keskustelua). ...Jatkuu »
    kite kirjoitti noin 23 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Siitä ei ollu kyllä mitään puhetta, keskityttiin lähinnä menneiden muisteluun. Mutta mullakin on itse asiassa sellanen muistikuva, että Pressan uudesta studioplatasta olis ollu puhetta jossain. Nähtäväksi jää!

    Ja Wigujen levyn pitäis tosiaan ilmestyä tolla mainitsemallas viikolla, niillähän on silloin se levynjulkkarikeikkakin Tavalla. Jotain oli kyllä puhetta sitä ennen julkastavasta sinkustakin. Onkohan se tullu jo vai tuleeko sitä ollenkaan? Taidan olla itse ollu vähä uutispimennossa viime aikoina... ...Jatkuu »
    kite kirjoitti noin 23 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Hienoa Pasi! Jään suurella mielenkiinnolla odottamaan juttuasi. Mä meen puolestani huomenna kattomaan Pekka Pohjolan keikkaa ja voin kenties kirjottaa siitä jotain. Mutta en vielä lupaa mitään, täytyy kattoa mitkä on fiilikset keikan jälkeen.
    kite kirjoitti noin 23 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Joo kyllä kannattaa mennä kattomaan! Hieno keikka oli. Olin positiivisesti yllättyny ku soittivat mun lempibiisin eli Ritan. Se oli alotusbiisi ja bändi kyllä sekoili aika tavalla sen aikana, mutta meno parani ihan koko ajan loppua kohden. Jäi tosi hyvät fiilikset keikasta, kaikilla näytti olevan pirun hauskaa, bändiä myöten.

    Juttelinkin Pohjolan kanssa jonkun verran. ...Jatkuu »

Krapulapäivän syvällisiä mietteitä osa 1: "Kyynikko"

kite kirjoitti noin 23 vuotta sitten+/- saldo : 0
Omituinen sana tuo ”kyynikko”, eikö? Vai kävikö sille päässäni vain niin, kuten joskus saattaa käydä, kun maistelee jotain sanaa yltiöpäisesti mielessään? Siitä tulee vähän kuin liikaa jauhettu purukumi: se tavallaan menettää makunsa ja muotonsakin, eikä sitä enää ymmärrä samalla tavoin kuin ennen. Vaikka toisaalta, mitä ymmärtämistä mässätyssä purukumissa nyt sitten pitäisi ollakaan?

Oli miten oli, tuon sanan merkitys alkoi kummitella mielessäni niin paljon, että päätin selvittää tämän sanakummajaisen perimmäisen merkityksen. ...Jatkuu »