Moi anonyymi! » Login | Uusi käyttäjä

Viimeksi hankitut elokuva -DVD:t »

    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Asian vierestä, mutta ei tämä omaa threadia kaipaa..

    Tietääkö kukaan, onko THE ISLE (SEOM) - SAARI (Korea 2000)
    -elokuvan suom. versiosta leikattu pois koiran pahoinpitely ja kalojen elävältä perkaaminen. Mielluummin saisi olla.


    Koiria tuossa suomiversiossa ei näkynyt, mutta sushia kyllä.
    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    "Come And See"
    Venäläistä näkökulmaa toisesta maailmansodasta
    http://www.imdb.com/title/tt0091251/



    "White Heat"
    Gangsteriklassikko. Yksi Cagneyn bravuurirooleista.

    "Django Kill" Spaghettiwesterniä - ei ihan tavallisimmasta päästä.
    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    "To Live and Die in LA"-DVD löytyi Sokokselta hintaan 7,90 € ja tässä on kyllä hinta-laatusuhde enemmän kuin kohdallaan:

    80-luvun paras rikosleffa omasta mielestäni, koska:
    - mainio kasari-soundtrack
    - hyvä käsis ja hyvät näyttelijät
    - kuvaa hyvin 80-luvun arvomaailmoja (raha ratkaisee)
    - epätavallinen, yllättäväkin loppuratkaisu ollakseen Hollywood-tavaraa

    Ja muutenkin leffa on kestänyt aikaa paremmin kuin hyvin. ...Jatkuu »

Viimeksi luettu kirja »

    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    kari Hotakainen "Juoksuhaudantie" - ihan Ok stuffia. En ole kirjailijan tuotoksiin aiemmin tutustunut. Tyylistä tulee jotenkin Salama mieleen. Sopivasti mustaa huumoria ja ironiaa mukana.

    Michael Burleigh "Kolmas Valtakunta" - Hyvin kirjoitettu (n. 1000 sivua.) kuvaus Natsismin menestymisen syistä ja tavallisen kansalaisen arjesta ideologian otteessa. Ei sorru sensaatiohakuisuuteen, vaan pyrkii melkoisen objektiivisesti kertomaan asiat niinkuin ne silloin 70 vuotta sitten olivat.

Netistä napattua 2005 »

    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Ja lisää wapputreeniä:

    http://www.wagenschenke.ch/HomeRun.swf
    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Eukko putoaa...ja putoaa...

    http://www.thechump.com/neverendingfall.swf


    Hiirellä voit tehdä vaikutuksen. Onko parempaa ajanvietettä olemassakaan, häh????
    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    pirun vempeleitä nuo tietokoneet...


    http://www.student.oulu.fi/~taliukko/ciwatpfbg.jpg
    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    och samma på svenska

    http://www.student.oulu.fi/~taliukko/ciwatpfbg.jpg
    Kluge kirjoitti noin 19 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Ehdoton tuote pukinkonttiin - BANAANIVAHTI

Pendragon/IQ »

    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    No ainakin tuo Pendragonin "Masquerade Overture" on kuuntelemisen arvoinen tapaus. Melodioihin on siinä satsattu keskivertoa enemmän ja kokonaisuuden kruunaa Clive Nolanin tyylitajuiset syntsamaalailut.

Alan Parsons Project »

    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Ekypti ja Ropotti onnistuivat Parsonsilta parhaiten. Niin ja "Old And Wise"-kappale Frindly Cardsilta.
    Tuottajanahan ura on komia, kuten kaikki varmasti tietävätkin!
    Kluge kirjoitti noin 18 vuotta sitten+/- saldo : 0
    90-luvun Parsonseista "Try Anything Once" yllätti positiivisesti. Jos kiteyttäisin sen vaikka niin että 80-luvun Genesis olisi parhaimmillaan voinut kuulloistaa juuri tällaiselta niin ehkä se antaa levystä oikean kuvan. Hyviä biisejä ja oikein Hipgnosis-tiimiläisen tekemä kansikin vielä.

    Eipä olisi uskonut!
    Kluge kirjoitti noin 18 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Mun mielestä toi Try Anything Once oli aika onttoa mahtailua. Kova metakka päällä koko ajan mutta mitään ei oikein jää käteen. Ei vaan jaksa tollaista kuunnella. Sen jälkeisiä Parsons levyjä olen kuullut vain aika ohimennen eikä ole todellakaan vaikuttanut kovin lupaavalta.


    Juu samma här, noin ensikuulemalta. Mutta jos tälle levylle suo tilaisuuden (=pari kuuntelukertaa lisää), niin saattaa alkaa tapahtumaan kummia ja kokonaisuus kuullostaakin hyvältä! ...Jatkuu »

unohdetut helmet »

    Kluge kirjoitti noin 21 vuotta sitten+/- saldo : 0
    No, miäleen tulee ainaskin nämä:

    Be Bop Deluxe "Modern Music"

    - Tällä levyllä on nimibiisissä pätkä radioselostusta, jossa on mainittu Lasse Virenin olympiamitalit - progressiivista jos mikä!

    City Boy "The Day The Earth Caught Fire"
    -pessimistinen tulevaisuusvisio vm. -79. Syntikoita ja jousisovituksia käytetty reippaasti. Vahvoja melodioita. Kaiken kruunaa 14-minuuttinen päätöskappale "Ambition"

    William Lyall "Solo Casting"
    - PILOT-yhtyeestä, aika 10cc-tyyppistä, menoa. ...Jatkuu »

Kysymyksiä »

    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Itse muistan nähneeni pluginista suomennoksen "liitännäinen".
    Liekö sitten kielitoimiston suosittelema.

    Popup=ponnahdusikkuna ja mitä kaikkia niitä nyt onkaan...

Pieniä henkilökohtaisia valituksia »

    Kluge kirjoitti noin 17 vuotta sitten+/- saldo : 0
    59km/h 40-kympin rajoitusalueella (300m tienpätkä kahden valtatien välissä) ja valtio rikastui 115€.
    Kortti ollut 19 vuotta ja nyt vasta onnistuin hankkimaan ekat ylinopeussakot. Tunnustusta virkavallalle hienosti keksitystä väijypaikasta, nimittäin niitä autoja oli siihen pysäytetty "muutama" allekirjoittaneenkin lisäksi....

Viimeksi katsotut elokuvat »

    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Mies vailla menneisyyttä oli oikein hyvä... Huomasin, että oli jonkun verran Herzogin ja Lynchin tyylistä kamaa, esim. näyttelijöiden eleet ja kohtausten tahti. Erinomaista dialogia oli myös, useassa kohtaa sai nauraa :)


    Katsoin tuon myös, mutta en Kaurismäen nerokkuutta elleenkään hiffanut. Paperinmakuista dialogia, joka naurattaa ehkä yhren leffan verran. Aina ne samat näyttelijätkin samoilla manöövereilla. ...Jatkuu »
    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    "Visitor Q"
    Perhearvot uusiksi Japanin malliin. Hauska pätkä.

    "The Isle"
    Elämää veden äärellä korealaisittain. Deittileffaksi en kuitenkaan olisi tätäkään ekana tyrkyttämässä. Aika roisia kohtauksia nimittäin mukana.

    Aiheen vierestä vielä: Kaikille kanksterileffojen ystäville tiedoksi, jotta ovat viimein DVD:llä julkaisseet James Cagney-leffoja:

    "White Heat" ja "Public Enemy" ovat pakkohankintoja. R2-versiot ilmestyvät helmikuussa.
    Kluge kirjoitti noin 19 vuotta sitten+/- saldo : 0
    "The Descent" - tämä yllätti positiivisesti ja osoitti, että toimivaa kauhistelua syntyy pienemmälläkin budjetilla kunhan ääniä, valoja ja varjoja käytetään kekseliäästi.
    ***
    "Paha Maa" - Sulevi Peltola pelastaa tämän shown alkoholistiroolillaan, mutta se ei riitä paikkaamaan muuten heikohkoa käsikirjoitusta.
    **1/2
    "Bringin Out the Dead" Scorsesen vähemmän romantisoitu kuvaus ambulanssikuskien maailmasta - Ihan toimiva esitys.
    ***

Viisi viimeksi ostettua levyä part II »

    Kluge kirjoitti noin 20 vuotta sitten+/- saldo : 0
    Laughing Dogs "Meet their makers" - tämän mainion powerpop-tapauksen tilasin älppärinä Jenkkilästä, kun ei vieläkään ole julkaistu CD:nä.



    England "Garden Shed" Japani-versiossa bonusraitana "Nanagram", joka ei sekään ole hassumpi.

    Fotomaker - Taas saatavilla CD-muodossa. Ostin pois.

    Crosby & Nash "Wind Of The Water" - Yllättävän vahva teos kaksikolta, ehkäpä jopa parasta heti CSN&Y:n DEJAVUn jälkeen